Lionel Messi piti mykkäkoulua kolme kuukautta: ”Hän roiskutti vettä päälleni”

Lionel Messin entinen joukkuekaveri Leandro Paredes paljasti, miten vakavasti Messi suhtautui Barcelonaa koskeviin kommentteihin.
Paredes kertoi Barca Universalin mukaan, että Messi ei puhunut hänelle kolmeen kuukauteen, koska hän oli haukkunut Barcelonaa Mestarien liigan ottelussa.
Tapaus sattui helmikuussa 2021, kun PSG murskasi Barcelonan Mestarien liigan neljännesvälierässä Camp Noulla 4–1. Ottelussa Paredes yritti motivoida joukkuetovereitaan solvaamalla vastustajaa. Messi, joka kuuli kaiken tyhjällä stadionilla COVID-19-rajoitusten vuoksi, koki sen loukkaavana.
– Lähetin hänelle viestin seuraavana päivänä ja toisen 15 päivää myöhemmin. Sanoin, että se ei ollut kohdistettu hänelle, enkä tarkoittanut loukata. Mutta hän ei vastannut. Hän ei vastannut kolmeen kuukauteen, Paredes kertoi.
Lopulta Messi rikkoi hiljaisuuden, kun Argentiinan maajoukkue kokoontui kesäkuussa 2021.
– Mietin, miten hän suhtautuisi, kun näemme taas. Mutta hän oli ilmiömäinen, Paredes muisteli.
– Saavuimme leirille samana päivänä. Olin hieman aikaisemmin paikalla, ja hän ilmestyi huoneeseeni. Olin pesemässä hampaita, kello oli todella vähän, ja hän roiskutti vettä päälleni ja kysyi: ”Mitä sinä teet ylhäällä näin aikaisin?”
Messi siirtyi saman kesänä Barcelonasta juuri PSG:n riveihin.
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Huuhkajien vaarallisin pelaaja sanoi suoraan: ”Minun olisi pitänyt tehdä maali”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla