HJK-lupaus avasi maalitilinsä Veikkausliigassa näyttävällä kudilla – ”Tuollainen maali oli tavoitteena”
HJK:n Pyry Mentu avasi maalitilinsä Veikkausliigan urallaan näyttävällä tavalla. 18-vuotiaan keskikenttäpelaajan osuma oli voittomaali, kun Klubi nappasi kauden 2025 avausvoittonsa 3-1-lukemin kotona VPS:ää vastaan lauantaina.
Uransa neljättä Veikkausliigan otteluaan pelannut Mentu varasti parrasvalot avauspuoliskon lisäajan lopussa. Santeri Hostikka tarjoili syötön HJK-kasvatille, joka naulasi laukauksensa näyttävästi takakulmaan.
HJK:lla ottelussa maalinteossa onnistuivat myös rangaistuspotkusta osunut Teemu Pukki ja ensimmäisen maalinsa Veikkausliigassa iskenyt yhdysvaltalaishankinta Benji Michel.
– En muista ihan hirveästi siitä, mutta Santtu antoi siinä hyvän pallon ja pääsin kääntymään todella kivassa tilassa. Sitten otin kosketuksen sisään ja veskari oli ehkä vähän liian edessä. Vedin takakulmaa kohti ja osui hyvin, Mentu kommentoi esikoisosumaansa Ruudun haastattelussa.
– Tuollainen maali oli kyllä tavoitteena. Eilen vedettiin harjoituksissa ekstroja ja oli todella hieno fiilis laittaa se (pallo) maaliin tänään.
HJK hävisi kauden kolme ensimmäistä otteluaan Ilvekselle, SJK:lle ja Gnistanille. Lauantain kolme pistettä olivat helsinkiläisseuran itseluottamukselle äärimmäisen tärkeät.
Mentu kertoi HJK:n keskittyneen erityisesti mentaalipuoleen valmistautuessaan ottamaan pakkovoittonsa.
– Olemme käsitelleet paljon sitä henkistä puolta, että miten pystymme auttamaan paremmin toisiamme kentällä ja pelata vapautuneemmin. Toki suorituspaineita oli.
HJK kohtaa seuraavaksi Veikkausliigassa FC Interin Turussa ensi viikon lauantaina. Neljästä ensimmäisestä ottelustaan kolme voittanut Inter on alkukierrosten jälkeen tappioton.
LUE MYÖS!
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Tilastopaljastus: Konferenssiliigassa loistanut Inter-puolustaja on yhdessä kategoriassa maailman kärkeä
- Euroilta Töölössä ei pettänyt – HJK:n kohtalo ratkeaa Skotlannissa
- KuPS taisteli tasapelin eurokentillä – ottelun loppuhetkillä karmiva tilanne
- FC Inter selvisi voittajana tasaisesta euroväännöstä – onneksi ei ole vierasmaalisääntöä
- Ilves-pelaaja menee FC Hakaan kasvamaan korkoa
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?
- Fifa piti kriisikokouksen – näin käy Gianni Infantinolle
- Expressen: Otso Liimatta saa siirron kärkiseuraan
- Expressen: Veikkausliigan maalikuningas Kasper Paananen siirtyy ulkomaille
- Suurseura tyrmistyi Hollannin maajoukkuetähden sopimusvaatimuksista
- FC Inter vahvisti hyökkäystään nuorten maajoukkuehyökkääjällä
- Siirtopommi! Tässä on Mo Salahin uusi seura
- Paniikkinappula pohjassa! Gianni Infantinolta epätoivoinen ratkaisu pestinsä pelastamiseksi
- Virallista: Real Madrid teki 140 miljoonan euron jättidiilin!
- Video leviää: Raju välikohtaus Brasiliassa – Neymar menetti malttinsa ottelun jälkeen
- Kovia väitteitä MM-kisojen parhaaksi valitun Rodrin siirrosta – jymypaukku tulossa?