Amir Belabid, 20, pelaa ensimmäistä kauttaan Veikkausliigassa. 

Viime kaudella Reippaan paidassa Miesten Kakkosessa edukseen esiintynyt Belabid nousi talvella pysyvästi FC Lahden edustusjoukkueeseen. 

FC Lahden päävalmentaja Gonçalo Pereira on antanut kuluvalla kaudella varsin mukavasti peliaikaa monipuoliselle hyökkääjälle. Belabid on viimeistellyt 482 liigaminuuttiin kaksi maalia ja syöttänyt toiset kaksi.

FC Lahti allekirjoitti hiljattain kahden ja puolen vuoden mittaisen jatkosopimuksen Belabidin kanssa. Belabid jatkaa siten seuraavatkin vuodet kotikaupungissaan.

SuomiFutis-sivusto haastatteli Belabidia viime viikolla. 

Belabid kertoi haastattelussa mielipiteensä muun muassa FC Lahden kaudesta ja siitä, millaista on hypätä Kakkosesta suoraan Veikkausliigaan. 

Juttua varten on haastateltu myös FC Lahden urheilujohtajaa Marko Kolsia, joka kertoi, miksi seura päätyi solmimaan jatkosopimuksen Belabidin kanssa.

FC Lahti on parhaillaan seitsemäntenä Veikkausliigassa. Se taistelee paikasta ylempään loppusarjaan.

– Kausi on mennyt aika lailla niin kuin suunnittelimmekin. Tavoitteemme oli tähdätä kuuden parhaan joukkoon. Mielestäni alkukausi oli pelillisesti hyvä, mutta emme saaneet haluamiamme tuloksia. Kausi alkoi vähän heikosti, mutta nyt toisella kierroksella on ollut hyvä vire, Belabid summasi.

Belabid on kokonaisuudessaan tyytyväinen omaan kauteensa FC Lahdessa, ja iloitsee siitä, millaista vastuuta hän on saanut Pereiralta.

– Olen ihan tyytyväinen. Tietenkin olisin halunnut tehdä enemmänkin [tehoja] verrattuna saamiini peliminuutteihin. Tämä on mulle ensimmäinen kausi Veikkausliigassa. Tämä oli suora hyppy Miesten Kakkosesta Veikkausliigaan.

– Olen saanut aika paljon vastuuta, ja tämä on ollut ihan hyvä kausi. Valmentajalla on minuun luottoa. On aina hyvä juttu, kun valmentaja uskoo sinuun ja antaa peliaikaa, vaikka olen juuri tullut Veikkausliigaan.

Pereiran FC Lahti on pelannut pelillisesti varsin vahvan kauden Veikkausliigassa. Se olisi ansainnut useammastakin ottelusta paremman tuloksen, mutta etenkin alkukaudella voittaminen oli kovan työn takana. 

Belabid pitää siitä, millaista jalkapalloa joukkue pelaa.

– Olemme joukkue, joka tykkää pitää palloa, mutta tykkäämme myös luoda maalipaikkoja. Siinä ei ole mitään järkeä, jos vain pitää palloa, eikä luo mitään [maalipaikkoja]. Tässä sarjassa on joitain joukkueita, jotka pelaavat niin.

– Mielestäni meillä on todella taitava keskikenttä, joka auttaa meitä hyökkääjiä paljon. Itse tykkään paljon pelityylistämme. Prässipelaamisemme on kehittynyt tosi paljon alkukaudesta.

– Pelitapa sopii minulle. Mun vahvuudet ovat 1v1-haastamisessa. Tykkään hyökätä paljon, mennä boksiin ja luoda itselleni maalipaikkoja. Pelitavassamme on tilaa 1v1-tilanteille ja pääsen tekemään sitä, mitä itse osaan, Belabid muistutti.

Hienoa työtä FC Lahden peräsimessä tehnyt Pereira sai kehut Belabidilta.

– Sanoisin, ettei mulla ole koskaan aiemmin ollut yhtä ammattimaista ja hyvää valmentajaa. Meillä on joukkueen sisällä kaikki asiat todella hyvin. Hänellä on hyvät taktiikat. Tärkeintä on se, että hän luottaa meihin pelaajiin.

Amir Belabid pelaa ensimmäistä kauttaan FC Lahden edustusjoukkueessa. Kuva: All Over Press

Hyppy Kakkosesta Veikkausliigaan vaatii totuttelua

Belabid viimeisteli viime kaudella 11 maalia Kakkosessa. Belabid ehti pelata sarjatasolla kaksi kautta ennen hyppyä Veikkausliigaan.

– Kakkosen taso ei ole ollenkaan huono nuorille pelaajille. Se on hyvä paikka kehittyä. Olin viime kaudella 19-vuotias pelatessani Kakkosessa ja rehellisesti sanoen se alkoi tuntua vähän liian helpolta.

Lahtelaislähtöinen Belabid muistuttaa, että Veikkausliigan tasoon ja tempoon sopeutuminen ottaa oman aikansa.

– Treenasin viime kaudella FC Lahden mukana, mutta oli outoa hypätä Kakkosesta suoraan liigajoukkueen mukaan. Alussa se oli vähän totuttelua, kun pelasin Liigacupin pelejä, mutta ero on todella suuri.

– Sanoisin, että aika harva tekee sen, että hyppää Kakkosesta suoraan Veikkausliigaan. Pitää tehdä kovasti duunia. Se ei ole heti sellaista, mitä ihmiset ehkä luulevat. Ikään kuin olisit yhtäkkiä paras. Tämä on totuttelua. Se ottaa oman aikansa, että tottuu tähän tasoon.

Belabidin mielestä puolustajien peliäly nousee huomattavasti, kun siirrytään Kakkosesta pääsarjatasolle.

– Sanoisin, että fyysisellä tasolla ei ole juurikaan eroja, vaikka tietenkin jotkut ovat ihan huippuja. Veikkausliigapelaajat ovat fiksumpia. He [puolustajat] osaavat ohjata hyökkääjät oikeisiin suuntiin ja pystyvät blokkaamaan sun paremman jalan, ettet pääse vetämään. Kakkosessa puolustajat vielä opettelevat taitoja, Belabid avasi.

Hyökkääjä jäi ilomielin FC Lahteen, ja on tyytyväinen siihen, että seura halusi panostaa häneen.

– FC Lahti merkitsee minulle tosi paljon, vaikka en olekaan seuran kasvatti, vaan Reippaan. Olen käynyt aina FC Lahden peleissä ja asunut täällä koko elämäni. Olen aina kannattanut FC Lahtea ja on hienoa edustaa oman kaupungin edustusjoukkuetta.

– Kolsi sanoi, että olen osa FC Lahden nuorisoprojektia. Minuun on luottoa ja minua halutaan kehittää. On hienoa, että seura näkee tulevaisuutensa kanssani.

– Itsevarmuutta on tullut. Aika montaa tyyppiä saattaisi jännittää nousta Kakkosesta liigaan. Olen saanut itsevarmuutta kentällä. Olen treenannut paljon hyvien pelaajien kanssa. Siinä kehittyy.

Belabid asetti itselleen kovan tavoitteen ensi kaudeksi. Tavoite on iskeä 15 tehoa Veikkausliigassa.

– Olen kehittynyt maalinteossa kauden aikana. Alkukaudella ei tullut niin paljon maaleja, vaikka sainkin minuutteja Liigacupissa ja Suomen cupissa. Nyt on tullut pari maalia ja syöttöä. Se tuntuu ihan hyvältä.

– Olen aina halunnut tehdä maaleja. Myös syöttää niitä. Tavoitteeni on tehdä mahdollisimman paljon maaleja. Sellaiset 15 maalia ja maalisyöttöä yhteensä olisi hyvä ensi kaudelle, Belabid sanoi.

Gonçalo Pereira on nimennyt Belabidin neljästi avauskokoonpanoonsa Veikkausliigassa. Kuva: All Over Press

Marko Kolsi haluaa lahtelaisia pelaajia FC Lahteen

Joulukuussa FC Lahden urheilutoimenjohtajana aloittanut Kolsi muistuttaa, että niin seuran kuin Belabidinkin tavoite on, että nuorukainen siirtyy jossain vaiheessa isommille kentille.

– Amir on esiintynyt hyvin. Hän on nuori ja potentiaalinen pelaaja, jolla on paljon mahdollisuuksia urallaan. Hän on pelaaja, joka voi ja toivottavasti pystyykin siirtymään FC Lahdesta vielä isompiin ympyröihin. Halusimme ehdottomasti jatkaa hänen kanssaan pidemmällä sopimuksella.

– Huomasimme valmennuksen kanssa jo keväällä, että Amir otti isompia kehitysaskeleita arjessamme. Samalla hän murtautui pelaavaan kokoonpanoomme ja alkoi saada minuutteja. Hän on tehnyt tehoja liigassa ja cupissakin, hankkinut rankkareita, ollut vaarallinen ja luonut uhkaa.

– Amir on omilla näytöillään ansainnut jatkosopimuksen. Olemme erittäin iloisia, että hän ajattelee samalla tavalla ja Lahden omana kundina halusi tehdä pidemmän diilin kanssamme. Amir uskoo meidän tekemiseen.

Kolsi kuvailee Belabidia monipuoliseksi pelaajaksi, joka on pelaajaprofiililtaan astetta erilaisempi hyökkääjä kuin FC Lahden muut hyökkäyspään pelaajat.

– Amir on tietyllä tavalla aika arvaamaton pelaaja. Häntä on vaikeampi lukea. Amir pystyy menemään selustaan, mutta myös tekemään pallon kanssa asioita pienissä tiloissa. Hänellä on aika hyvä vainu maalipaikoille. Amirissa on tietynlaista katufutaria.

– Näen, että hän pystyy pelaamaan eri puolilla hyökkäyksessä. Meillä hän on esiintynyt parhaiten vasemmalla laidalla, mutta hän on pelannut keskelläkin. Hän on vähän epätyypillinen pelaaja verrattuna siihen, millaisia [pelaajia] meillä täällä on.

Kolsi antaa paljon painoarvoa sille, että FC Lahden edustusjoukkueesta löytyy paikallisia pelaajia.

– Se on tosi tärkeää. Haluamme rakentaa yhteisöämme ja identiteettiämme. Se [paikalliset pelaajat joukkueessa] on tärkeää seuran, yhteisön ja kannattajien kannalta.

Belabidin FC Lahti isännöi lauantaina Jaroa Veikkausliigassa.

Tuukka Ikkeläjärvi

LISÄÄ HAASTATTELUITA