Hyökkääjätähti Falcaon telonut puolustaja saanut uhkauksia: ”Vihaan elämääni”
Kuva: Getty Images
Uutisoimme aiemmin, että AS Monacon ja Kolumbian tähtihyökkääjä Radamel Falcao joutuu jättämään tulevan kesän MM-kisat väliin. Falcaon polven ristisiteet rikkoutuivat eilen pelatussa Ranskan cupin ottelussa kolmannella sarjatasolla pelaavaa Monts d’or Azergues Chasselayn joukkuetta vastaan.
Falcaon polvivamma syntyi alasarjajoukkueen puolustajan Soner Ertekin taklattua tätä kyseenalaisesti. Vielä eilen suurelle yleisölle tuntematon futaaja viettikin takuulla unettoman yön Falcaon diagnoosia odotellessa.
– Olen pettynyt. Vihaan elämääni, jos hänen kautensa on ohi, masentunut Ertek kommentoi ottelun jälkeen as.com:in mukaan.
Ertekiä on kohdannut ennennäkemätön viharyöppy tapahtuneen seurauksena. Hän on saanut sähköpostitse tappouhkauksia Kolumbiasta saakka. Myös sosiaalinen media on ollut täynnä Ertekiin kohdistettuja loukkauksia.
– Siellä oli kaikenlaisia typeryyksiä espanjaksi kirjoitettuna. Uhkauksia ja loukkauksia. He vaativat Soner Ertekille elinikäistä pelikieltoa, Chasselayn puheenjohtaja Jocelyn Fontanel kertoi El Colombiano-lehdelle.
Ertek itse sanoi, ettei huomannut kunnolla edes kontaktia pelin tuoksinassa. Vielä pelin jälkeen hän toivoi Falcaon toipuvan MM-kisoihin mennessä. Ertek lisäsi olevansa ”millien päässä itkusta”.
– Toivottavasti se ei ole mitään vakavaa. Suoraan sanottuna olen voinut pahoin loppuvihellyksestä lähtien. Jos hän ei toivu nopeasti, syytän siitä itseäni koko loppuelämäni ajan, säikähtänyt Ertek vuodattaa.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: talleta 1€ ja saat 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Laulaja vastasi kritiikkiin Jorginhon perheen kohtelusta: ”Se tekee minut surulliseksi, jos tunsitte olonne epämukaviksi”
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- Tilastopalvelulla naurettava käsitys Veikkausliigasta – tässä on Suomen ”paras” joukkue
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Antaako Argentiina muille tasoitusta erikoisessa MM-kenraalissa?
- Jorginho ottaa yhteen jättisuositun poptähden kanssa: ”Ilman faneja et olisi mitään”
- Huuhkajat-pelaaja avasi maalitilinsä
- Uusi luku suomalaisessa jalkapallohistoriassa – Eremenkon veljekset palaavat yhteen
- Lisää muutoksia Huuhkajiin – odotettu debytantti
- Mitä ihmettä? Valioliigalle jopa seitsemän Mestarien liiga -paikkaa
- ”Todellinen ammattilainen” – Bundesliigan jätti solmi tärkeän jatkosopimuksen
- Veikkausliigan lähiöseura valmistautuu historialliseen kauteen – ”Joukkue on valmis”
- Cristiano Ronaldo ulkona maajoukkueesta – taustalla pitkittynyt syy
- Haastattelu: Senne Vits nauttii elämästään Pietarsaaressa