Suomalaispelaajien virta Saksaan jatkuu – taas kaksi pelaajaa näytillä
Suomalaispelaajia on siirtynyt Saksan kentille alati kiihtyvää tahtia. Pääsarjan ainoa suomalainen on tätä nykyä valmentaja Sami Hyypiä, mutta alemmilla sarjatasoilla pallon perässä ahertaa peräti 12 suomalaista.
Trendi tuntuu vain voimistuvan, sillä jälleen kaksi uutta suomalaista on antamassa näyttöjä saksalaisseuralle. Saksan kolmosbundesliigassa pelaavan Chemnitzer FC:n harjoituksiin ovat liittyneet toppari Johan Brunell sekä keskikenttäpelaaja Patrick Byskata. Molemmat pelasivat tiistaina täydet minuutit Chemnitzin maalittomaan tasapeliin päättyneessä harjoitusottelussa Union Berlinin reservijoukkuetta vastaan.
22-vuotias Brunell on vasenjalkainen pelaaja, joka hääri viime kaudella FF Jaron puolustuksessa 24 Veikkausliiga-ottelussa. Mies on Jaron oma kasvatti.
23-vuotias Patrick Byskata aloitti pelaajauransa Kokkolassa, mutta viimeisen kahden kauden ajan hän on edustanut IFK Mariehamnia. Puolustava keskikenttäpelaaja teki kaudella 2013 30 Veikkausliiga-taistossa kaksi maalia. Byskata kävi äskettäin näytillä myös irlantilaisessa Shamrock Roversissa.
Chemnitzer FC on 20 joukkueen sarjassa tällä hetkellä sijalla 17. Samassa sarjassa Chemnitzin kanssa pelaavat suomalaispelaajista myös Mikko Sumusalo (RB Leipzig), Tim Väyrynen (Borussia Dortmund II), Mika Ääritalo (Holstein Kiel) sekä Hallescher FC:n suomalaiskaksikko Timo Furuholm ja Kristian Kojola.
Saksan siirtoikkuna menee kiinni ensi perjantaina klo 19 Suomen aikaa.
LUE MYÖS:
- Pikkuhuuhkajien sankari: ”Voitetaan Espanja, aika sairasta!”
- KTP palaa Veikkausliigaan
- Suomi löi Espanjan!
- Norjassa kapinoidaan VAR:ia vastaan – suurseurat yhdistivät voimansa
- Kokoonpano julki! Pikkuhuuhkajat näillä miehillä Espanjan kaatoon
- The Athletic: Nyt jysähti! Manchester Cityn talousjupakasta tuli päätös
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Virgil van Dijk suuttui Joshua Kimmichille – näin saksalaistähti vastasi
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Erikoinen tuuletus Kansojen liigan ottelussa – maalintekijä lensi suihkuun