Maajoukkueveskarin pikkuveli masensi VPS:n – ”Kotimatkastamme tuli nyt hieman pidempi”
Kymmenennen kautensa Veikkausliigassa aloittanutta IFK Mariehamnia on pidetty ennakoissa yhtenä sarjan suurimmista suosikeista. Sarja-avaukseensa IFK sai vieraakseen viime kauden pronssijoukkue VPS:n. Joukkueiden edellisen kohtaaminen Liigacupissa neljä viikkoa sitten vei nimiinsä VPS murskaavasti 4-0, mutta tuolloin hattutempun tehnyt Steven Morrissey oli nyt käsivamman takia sivussa.
Maarianhaminassa nähtiin tapahtumarikas, mutta vähämaalinen kamppailu. Kentän hahmo oli IFK:n peliä pyörittänyt Petteri Forsell, jonka erikoistilanteet pitivät maalivahti Henri Sillanpään jatkuvasti kiireisenä. Myös VPS:n Sebastian Strandvall osoitti vaarallisuutensa vapaapotkuissa.
Lähimpänä maalintekoa oli toisen jakson puolivälissä IFK-kaksikko Luis Solignac ja Bernardo Ribeiro, mutta VPS-puolustuksen Timi Lahti ja Jesper Engström selvittivät tilanteen täpärästi. Vaasalaisten paras paikka puolestaan syntyi viisi minuuttia ennen täyttä aikaa, kun Tony Björk saatteli pallon maalin ylärimaan.
Ottelun ainoa maali nähtiin viimeisellä peliminuutilla. Forsell lähetti vapaapotkun liikkeelle 40 metristä ja maajoukkuevahti Lukas Hradeckyn pikkuveli Tomas Hradecky sai päänsä väliin. Hyvin pelannut maalivahti Sillanpää oli ohitettu ja IFK Mariehamn sai juhlia kauden avausvoittoaan.
– Maalipaikkoja oli vähän ja ne harvatkin syntyivät erikoistilanteista. Vastakkain oli kaksi vahvasti puolustavaa joukkuetta. Nyt kotimatkastamme tuli hieman pidempi, VPS:n valmentaja Olli Huttunen kommentoi IFK Mariehamnin kotisivujen otteluraportissa.
– Ansaitsimme voittomme lukuisten maalipaikkojen myötä. Puolustuksemme toimi hyvin koko pelin ajan. Olen myös iloinen, että kenttä oli hyvässä kunnossa ja saatoimme pelata omaa peliämme, kotijoukkueen luotsi Pekka Lyyski puolestaan arvioi.
LUE MYÖS:
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Virgil van Dijk suuttui Joshua Kimmichille – näin saksalaistähti vastasi
- Erikoinen tuuletus Kansojen liigan ottelussa – maalintekijä lensi suihkuun
- Mika Lehkosuon Pikkuhuuhkajat haastaa Espanjan: ”Tiedämme heistä tarpeeksi”
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan