SJK:hon siirtynyt puolustaja: ”Olemme selvin haastaja HJK:lle”
Kuva: Juha Tamminen
SJK tiedotti viikonloppuna tehneensä pelaajasopimuksen FC Honkaa koko aiemman pelaajauransa edustaneen puolustajan Henri Aallon kanssa. Aalto näkee uuden seuransa olevan ykköshaastaja hallitsevalle Suomen mestarille HJK:lle.
– Olen kuullut paljon positiivista SJK:n toimintaympäristöstä. Siellä on hyvä tehdä päivittäin töitä. Näen, että olemme selvin haastaja HJK:lle ensi kaudella, Aalto sanoi SuomiFutis-sivustolle.
Aalto yritti saada sopimusta ulkomaille ja kävi näytillä Norjan toiseksi korkeimman sarjatason Fredrikstadissa. Sopimusta sinne ei kuitenkaan syntynyt.
– Olen helpottunut, että seurakuviot viimein ratkesivat. Odottelin pitkään ulkomaan mahdollisuutta. Sieltä (Fredrikstad) ei tullut suoranaista ei vastausta, vaan seura sanoi yrittävänsä saada rahoituksen hankintaani. Ratkaisun saaminen kuitenkin kesti ja kesti.
– Fredrikstadin lisäksi keskustelin Suomessa muutaman seuran kanssa. Olen tyytyväinen, että löysimme SJK:n kanssa yhteisymmärryksen, sillä tämä oli Suomessa selkeä ykkösvaihtoehtoni, Aalto kertoi.
Monikäyttöinen Aalto pystyy pelaamaan niin puolustuksen keskustassa kuin laidallakin molemmilla puolilla. Häntä on kaavailtu SJK:ssa neljän miehen puolustuslinjan vasemmalle puolelle.
– Vasen pakki tai vasen toppari tulee olemaan paikkani. Toivottavasti roolini tulee mahdollisimman selväksi seuraavan kuukauden aikana.
– Muutenkin oma tavoitteeni on ennen Veikkausliigakauden alkua sisäistää kaikki seuran ja joukkueen toimintatavat niin kentällä kuin sen ulkopuolella, Aalto totesi.
Matti Heikkilä
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Glen Kamara loukkaantui pahasti – kammottava kuva
- Siirtofiasko! Suurseuralta harvinainen tylytys kauppakumppanille
- KuPS vahvistuu hyökkääjällä
- HS: Suomalaislupauksesta merkittävä tarjous Veikkausliigan sisällä
- Virallista: Armend Kabashi löysi uuden seuran
- Paikallismedia: Diogo Tomas jäämässä loppukaudeksi ADO Den Haagiin
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Karim Benzemalle siirto Cristiano Ronaldon vastustelusta huolimatta
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- FotbollDirekt: KuPS neuvottelee ruotsalaishyökkääjän kanssa
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin