Arsene Wenger kommentoi Kiinan liigaa: ”Huippuliigaa ei luoda yhdessä yössä”
Kuva: Getty Images
Kiinan Superliiga on noussut nopeassa ajassa ainakin siirtomarkkinoiden hallitsijaksi. Kiinalaiset seurat ovat osoittaneet mahtiaan jättimäisillä siirtosummilla ja palkkatarjouksilla. Arsenal-manageri Arsene Wenger muistutti kuitenkin, ettei kulttuuri synny yhdessä yössä.
Kiinan liiga on saanut houkuteltua jo tammikuun siirtoikkunan aikana supertähtiä, kuten Oscar ja Carlos Tevez. Wengerin mukaan huippuliigan rakentaminen vaatii silti vuosia.
– Huippuliigaa ei luoda yhdessä yössä. Se vaatii monen vuosien työn ja kulttuuria. Ammattimainen jalkapallo luotiin Englannissa 150 vuotta sitten, mutta vieläkin me räpiköimme, Wenger sanoi.
– Uskon, että jalkapallokulttuurin luominen on hidas prosessi. Jalkapallo on melko kummallista, koska olet opetettu pikkupojasta asti siihen, kuulet jalkapallosta vanhemmiltasi ja teet saman uudelle sukupolvelle. Ottaa aikansa, että siitä (jalkapallosta) tulee osa kansaa, Wenger jatkoi.
Wengerin mukaan kiinalainen jalkapallo on vielä uutta. Wenger on kuitenkin iloinen siitä, että jalkapallo leviää maailmalla.
– Se ottaa aikansa, emmekä tiedä, onko Kiinassa jalkapallokulttuuria kymmenen vuoden kuluttua. Joskus se voi olla poliittinen päätös, joka voi vaihtua. Olen henkilökohtaisesti todella iloinen tästä (Kiinan noususta) ja odotan, että Intia tulisi myös peliin. Toivottavasti se tapahtuu, Wenger sanoi.
Lähde: Goal
LUE MYÖS:
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”