Neymarin törkeä käytös, Virkkusen ulvonta, Ronaldon siirtohuhut, Zlatanista julkaistu kuva – näitä luettiin vuonna 2017

© Kuva: Getty Images

Paljon on ehtinyt tapahtua jalkapallon saralla vuonna 2017. Muun muassa viime kesänä nähty hurja siirtoikkuna ja siihen liittyneet uutiset kiinnostivat lukijoita paljon.

Keräsimme kokoon vuoden 2017 SuomiFutis-sivuston kiinnostavimmat ja luetuimmat uutiset ulkomailta. Vähemmän yllättäen muun muassa Cristiano Ronaldo ja Neymar varastivat useat otsikot.

Voit lukea nostetun jutun painamalla otsikosta, joka toimii linkkinä tai lyhyen selostuksen perässä olevasta linkistä. Linkki avautuu aina uuteen välilehteen, jotta voit helposti palata lukemaan muita luettuja juttuja.

SuomiFutis-sivuston kiinnostavimmat jutut top-10

10. Ruotsalainen valokuvaaja sai 45 sekuntia aikaa kuvata Zlatan Ibrahimovićia – tässä tulos
Ruotsalainen valokuvaaja Emma Svensson sai vuonna 2012 erikoisen työtehtävän. Rock-kuvaajana paremmin tunnettu Svensson lennätettiin Milanoon ottamaan kuva silloisesta AC Milanin tähtihyökkääjä Zlatan Ibrahimovićista. Lopulta Svensson sai vain puoli minuuttia aikaa kuvata Zlatania. Lue juttu ja katso kuva.

9. Englannin jalkapalloliitto teki historiallisen päätöksen – filmaamiselle loppu?
Englannin jalkapalloliitto (FA) päätti viime toukokuussa, että se voi antaa jälkikäteen pelikieltoja pelaajille filmaamisesta Englannin kentillä. Kyseisiä tilanteita onkin jo nähty englantilaisessa jalkapallossa kuluvalla kaudella. Lue juttu.

8. Tuomas Virkkusen ulvonta-selostus Barca-maalista ihastuttaa maailmalla – katso video ja hauskat some-reaktiot
Barcelona teki mahdottoman tempun, kun se pudotti PSG:n Mestarien liigan neljännesvälierässä PSG:n lopulta yhteismaalein 6-5. Ratkaiseva osuma tuli lisäajalla ja suomalaisselostaja Tuomas Virkkusen tulkinta maalista lähti leviämään sosiaalisessa mediassa. Lue juttu ja katso video.

7. Edinson Cavani kommentoi Neymar-riitaa – tästä PSG:n kiehuvassa sopassa on kysymys
PSG:ssä alkoi heti tapahtua, kun Neymar siirtyi pariisilaisten riveihin kesän siirtoikkunan loppupuolella. Tähtisikermässä alkoi nopeasti rakoilla, kun Neymar ja Edinson Cavani ottivat yhteen vapaapotkun ja rankkarin ampumisesta. Kävimme läpi, mistä kiehuvassa sopassa oli oikein kysymys. Lue juttu.

6. Neymarin käsittämätön palkka PSG:ssä vuodettiin julki – karmea tuntipalkka
Neymar siirtyi maailmanennätyssummalla Paris Saint-Germainiin, eli 222 miljoonan euron siirtosummalla. Huono ei ole brassitähden palkkakaan. Football Leaks paljasti miehen palkan. Lue juttu.

5. Cristiano Ronaldo ei halua tehdä jatkosopimusta Real Madridin kanssa – myönsi lähteneiden pelaajien vaikutuksen
Cristiano Ronaldon alkukausi La Ligassa on ollut haastava. Kesällä miehen ympärillä pyöri paljon siirtohuhuja, kun Ronaldo ei ollut tyytyväinen seuran antamaan tukeen verojupakassa. Ronaldo kertoi, ettei halua kirjoittaa seuran kanssa jatkosopimusta, eikä sitä ole vieläkään tehty. Lisäksi Ronaldo harmitteli lähteneiden pelaajien vaikutusta Real Madridin alkukauteen. Lue juttu.

4. Joukkuekaveri paljasti: Francesco Totti olisi halunnut epäonnistua pilkussa viimeisessä pelissään
AS Roman seuralegenda Francesco Totti lopetti komean pelaajauransa viime kauteen. Ennen viimeistä ottelua Tottin ajatukset olivat harhailleet aiempaa enemmän pelikavereiden mukaan. Totti puhkesi lopulta kyyneliin viimeisen ottelun jälkeen ja sai faneilta sankarin jäähyväiset. Lue jutusta, minne Totti olisi halunnut rankkarin ampua.

3. Man United teki käsittämättömän virheen vuonna 2009 – ja saattaa nyt kärsiä siitä huikean tappion
Cristiano Ronaldosta pyöri kesän aikana paljon siirtohuhuja. Samalla paljastui myös, että Manchester United ei ollut miettinyt täysin loppuun saakka Ronaldon siirtoa Real Madridiin vuonna 2009. United jäisi nimittäin tyhjin käsin, mikäli Ronaldo vielä siirtyisi muualle Real Madridista. Lue juttu.

2. 222 miljoonalla eurolla ei saa tyyliä – Neymar on siitä elävä todiste
Toimittajamme kommentissa kritisoitiin voimakkaasti Neymarin käytöstä Mestarien liigan ottelussa Celticiä vastaan. Neymar käyttäytyi tylysti Celticin 18-vuotiasta Anthony Ralstonia kohtaan ottelun jälkeen. Lue juttu.

1. Gianluigi Buffon ilmoitti lopettavansa ja lipsautti siirtouutisen – Arsenal-pelaaja siirtyy Juventukseen
Jalkapallo kokee suuren menetyksen, kun ensi kesänä Gianluigi Buffon lopettaa pelaajauransa. Buffon ilmoitti lopettamisesta viime kesänä paljastaen samalla, että Arsenalin maalivahti Wojciech Szczesny siirtyy Juventukseen. Lue juttu.