MM-kisoissa iso yllätys – Kolumbian upea vapaapotkuosuma jäi laihaksi lohduksi, katso video
Kuva: Getty Images
Japani venyi yllätykseen, kun se kaatoi Kolumbian tiistaina H-lohkon ottelussa maalein 2-1. Ottelun käännekohta nähtiin jo avausminuuteilla, kun Kolumbian keskikenttäpelaaja Carlos Sánchez ajettiin suoralla punaisella kortilla ulos ja Japani sai rangaistuspotkun.
Japani käytti saumansa ja Shinji Kagawa laukoi rankkarin sisään. Avausmaali tuli jo kuudennella minuutilla, jonka jälkeen Kolumbia joutui loppupelin pelaamaan yhdeksällä kenttäpelaajalla.
Kolumbia nousi tasoihin hieman ennen taukovihellystä yhdellä kisojen upeimmista osumista. Juan Quintero laukoi vaparin komeasti muurin ali maaliin. Japanin maalivahti Eiji Kawashima sai näppinsä väliin, mutta pallo kävi maaliviivan väärällä puolella Japanin kannalta. Katso video upeasta oivalluksesta alta, jos et näe, voit katsoa sen tästä.
Toisella puoliskolla Japani otti jälleen kuskin paikan 73. minuutilla, kun Yuya Osako puski kulmapotkutilanteesta pallon vahvasti tolpan kautta maaliin. Kolumbian tähtipelaaja James Rodríguez ei ollut avauskokoonpanossa Japania vastaan pohjevamman takia, mutta mies pääsi kentälle toisella puoliskolla vajaan tunnin kohdalla. James ei kuitenkaan pystynyt auttamaan joukkuettaan ja Kolumbian kisaurakka alkoi kovalla pettymyksellä, kun Japani nappasi pisteet 2-1-lukemin.
LUE MYÖS:
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”