Huuhkajien kapteeni kommentoi Joel Pohjanpalon jatkosopimusta: ”Joku vielä pitää tätä huonona asiana”
Kuva: Juha Tamminen
Kerroimme aiemmin keskiviikkona, että Joel Pohjanpalo, 23, teki vuoteen 2022 saakka ulottuvan jatkosopimuksen seuransa Bayer Leverkusenin kanssa. Sosiaalisessa mediassa Pohjanpalon jatkosopimus on saanut positiivista ja negatiivista palautetta.
Lue Pohjanpalon mietteet uudesta sopimuksesta tästä.
Osan mielestä Pohjanpalon jatkosopimus oli huono, koska hyökkääjätilanne Leverkusenissa on kova ja kilpailu peliajasta armotonta. Tällä hetkellä Pohjanpalo on loukkaantuneena ja mies kuntouttaa jalkaansa kohti pelikuntoa. Toisaalta monet ovat olleet myös ylistämässä jatkosopimuksen syntymistä.
Huuhkajien kapteeni Tim Sparv ihmetteli Twitterissä negatiivista palautetta jatkosopimukseen liittyen.
– Yksi Suomen parhaista jalkapalloilijoista tekee neljän vuoden jatkosopimuksen yhden Euroopan parhaan seuran kanssa, ja joku on tosiaan sitä mieltä, että se on huono asia, Sparv ihmetteli.
– Olen varma, että seura ja Jolle tietävät mitä tekevät. Olen varma, että heillä (Leverkusenilla) on suunnitelma hänen kehittämiseksi tulevien vuosien aikana. Tapahtuuko se nykyisessä seurassa (Leverkusenissa) vai jossain muualla lainalla, sitä meidän täytyy odottaa, Sparv vastasi eräälle käyttäjälle.
Jos et näe alla olevaa twiittiä, voit katsoa sen tästä.
One of Finland’s best footballers extends his contract for four years at one of Europe’s elite clubs and there are actually people out there who think it’s a bad thing.
Huuhkaja-hyökkääjä Joel Pohjanpalo, 23, on tehnyt peräti neljän vuoden mittaisen jatkosopimuksen Bayer Leverkusenin kanssa. #Huuhkajat
I’m sure the club and Jolle knows what they’re doing. I’m sure they have a plan for him to develop in the next few years. If that’s at his current club or on loan somewhere for a while we’ll just have to wait and see.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
