Man United -legendalta siunaus Solskjærin vakipestille: ”Olemme pelleilleet liian pitkään”
Kuva: Getty Images
Manchester Unitedin legendapelaaja Ryan Giggs toivoo entisen pelikaverinsa Ole Gunnar Solskjærin saavan joukkueen vakituisen managerin paikan.
Solskjær nimitettiin Unitedin väliaikaiseksi valmentajaksi joulukuussa José Mourinhon saatua potkut, ja hän on kääntänyt joukkueen kelkan ympäri. Solskjær on valmentanut Unitedia 12 ottelussa, joissa hän on jäänyt ilman voittoa vain kahdesti. Ensimmäisen tappionsa hän kärsi viime viikolla Mestarien liigan neljännesvälierien avausosassa Paris Saint-Germainia vastaan lukemin 0-2.
Manchester Unitediin on huhuttu seuraavaksi monia huippuvalmentajia, mutta nykyään Walesin maajoukkuetta luotsaava Giggs toivoo Solskjæriä virkaan.
– Kyllä, haluan (Solskjærin jatkavan vakituisesti). Olemme pelleilleet jo liian pitkään, kommentoi Giggs Guardianille.
– Se antaa voimaa, kun sinulla on joku, joka tuntee seuran, on taktisesti terävä ja joka on selkeästi saanut pelaajat ja kannattajat puolelleen. Tie tulee olemaan kivinen, mutta monet fanit kuvittelevat, mitä hän saisi aikaan niillä rahoilla, joita viimeisten vuosien aikana on käytetty.
– Ole on tehnyt fantastista työtä. Hän on antanut pelaajille vapautta ja pärjännyt hyvin myös taktisessa mielessä. Joukkueen itseluottamus on valtava. Hän sai hymyn jälleen pelaajien kasvoille.
Giggsin mukaan Solskjærin nimityksen ajankohdalla ei ole niin väliä, kunhan seura rupeaa valmistautumaan hänen vakipestiään varten.
– Minä en kiirehtisi mihinkään, koska nykyistä tilannetta ei haluta syöstä raiteilta. Suunnittelu on tärkeämpää kuin tiedotus. Katsokaa Pep Guardiolaa. Hän sai haluamansa pelaajat Manchester Cityyn jo ennen kuin hän meni sinne.
– Joten, jos se (seuraava manageri) on Ole, niin pitäkää se seuran sisällä ja aloittakaa suunnittelu. Ongelmamme viimeisten parin vuoden aikana on ollut se, että jahtaamme aina jotain. Meidän pitäisi tunnistaa 2-3 pelaajaa, joita tarvitsemme voittaaksemme Valioliigan ja Mestarien liigan.
LUE MYÖS:
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Neymar loukkaantui taas – missaa tärkeän otteluparin
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto
- Uutta tietoa: Tähän kaatui Karim Benzeman romanttinen kotiinpaluu
- Expressen: Turussa pelanneen Axel Kouamén siirto voi kaatua – Inter on jäämässä ilman osuutta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä