Lähde: Bayern München tarjonnut 70 miljoonaa nuoresta timantista
Kuva: Getty Images
Bayern Münchenin jälleenrakennus on ollut kevään siirtomarkkinoiden kiinnostavimpia puheenaiheita. Bayernin vanha kaarti on vanhenemassa edelleen, ja ruodusta tulee poistumaan useampikin kokenut Bayern-pelaaja. Tilalle ollaan värväämässä – ja ollaan jo värvättykin – nuorta voimaa, jonka toivotaan nostavan Bayern taistelemaan jälleen kärkisijoista myös Mestarien liigassa.
Franck Ribéryn ja Arjen Robbenin urat Bayernissa päättyvät pian, joten kentän laidoilla on tilausta nuorelle lahjakkuudelle. Italialainen Corriere dello Sport ehdottaakin, että Müncheniin muuttaisi 21-vuotias Italian A-maajoukkuepelaaja Federico Chiesa. Lehden mukaan Bayern on jo tehnyt toisen polven huippujalkapalloilijasta massiivisen 70 miljoonan euron tarjouksen.
Chiesa on pelannut Fiorentinassa mahtavan kauden, tehtyään 35 ottelussa 12 maalia ja annettuaan kahdeksan maalisyöttöä. Äskettäin myös Karl-Heinz Rummenigge Bayernin johtoportaasta myönsi, että laitalinkkiä joukkueeseen tarvitaan.
– Tarvitsemme sekä tason että määrän puolesta ehdottomasti vielä yhden laitahyökkääjän, Rummenigge sanoi äskettäin Skylle.
[readmore from=Chiesa-Federico]
Bayern ei kuitenkaan ole ainoa joukkue, joka Chiesaa tavoittelee. Ainakin Internazionalen, Juventuksen ja AC Milanin kerrotaan havittelevan nuorukaista riveihinsä. Mahtuipa Chiesa myös Corriere dello Sportin julkaisemalle ”Cristiano Ronaldon toivelistalle”.
Bayern on vahvistanut ensi kauden joukkuettaan jo Lucas Hernándezilla, Benjamin Pavardilla ja Jann-Fiete Arpilla.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”