Näin Toni Koskela kommentoi HJK:n valtavaa europettymystä – löysi selkeän syyn huonolle esitykselle: ”Se on se mysteeri”

HJK:n taival Eurooppa-liigan karsinnoissa tuli päätökseen torstai-iltana, kun Riga FC haki 2-2-tuloksen Helsingistä ja eteni jatkoon vierasmaalisäännön turvin. HJK:n päävalmentaja Toni Koskela harmitteli joukkueensa pallollista pelaamista ottelun jälkeen.
HJK sai otteluun lentävän lähdön, kun Petteri Forsell vei isännät 1-0-johtoon jo viidennellä minuutilla rangaistuspotkun jatkotilanteesta. Sen jälkeen ote kuitenkin siirtyi vierailijoille, joiden prässi tuotti suuria vaikeuksia HJK:lle. Koskelan mukaan syy oli selvä, HJK ei osannut pelata johtoasemassa omaa pallollista peliään.
– Hyvä esimerkki oli meidän toista maalia edeltänyt tilanne, josta tuli kulmapotku. Siinä me etenimme erittäin hyvin. Ja se on se mysteeri, että minkä takia me lopetamme sen tekemisen liian usein pelin aikana, jonka jälkeen menetämme kontrollin ja hallinnan pelistä, ja sen takia meidän tulokset eivät aina tyydytä meitä, Koskela avasi ottelun jälkeisessä lehdistötilaisuudessa.
Ensimmäisellä puoliajalla HJK-vahti Maksim Rudakov joutui laittamaan todella paljon pitkä palloja kohti hyökkääjä Tim Väyrystä. Se ei kuulunut pelisuunnitelmaan. Koskelan mukaan Rigan prässi ei ollut niin kova, etteikö sitä olisi pystytty purkaa.
– Näkisin, että se on enempi psyykkisen puolen hommia. Täytyy muistaa, että meillä on koko vuoden aikana voittoputki ollut parhaimmillaan kaksi peliä, ja sekin on tapahtunut kolmesti. Se tietynlainen voittamisen rutiini puuttuu. Ei se prässi niin kova ollut, etteikö siellä olisi pystynyt pelaamaan.
HJK ei pystynyt pelaamaan fyysistä Rigaa vastaan vahvuuksillaan.
– Se (purkaa prässi alhaalta ja pelata aktiivisesti pallollisena) olisi ollut meidän vahvuus tässä otteluparissa. Siellä on yli 190-senttisiä pelaajia aika monta kentällä, niin me emme välttämättä pärjää hirveän hyvin isoissa palloissa koko ajan.
Tuki pallolliselle pelaajalle puuttui liian usein, minkä takia HJK ei pystynyt hallitsemaan peliä.
– Sitä haluaisin selvästi enemmän, että me tukisimme pallollista ja antaisimme sille vaihtoehtoja, ja että löytäisimme kentältä ne isot tilat.
HJK:n laitapuolustaja Nikolai Alho loukkasi reitensä, ja hänet jouduttiin ottamaan vaihtoon 77. minuutilla. Koskelan mukaan mistään vakavammasta ei ollut kyse. Taustalla oli huonosti nukuttu yö hyvästä syystä.
– Alholla oli pieniä tuntemuksia reidessä. Hänellä esikoinen syntyi eilen, ja vähän yöunet jäivät huonoksi. Hän kuitenkin koki olevansa valmis kentälle ja pelasikin oikein hyvin siihen asti, kun tuli vaihtoon. Toivottavasti ei ole mitään isompaa, Koskela avasi.
HJK saa nyt keskittyä täysillä Veikkausliigaan, jossa se kohtaa sunnuntaina vieraissa KPV:n. Europelien osalta HJK:n kaudesta tuli valtava pettymys.
– Tällaisen tuloksen jälkeen tämä on erittäin suuri pettymys. Riga oli hyvä joukkue. Ei me mikään selkeä ennakkosuosikki oltu, mutta pelasimme itsellemme hyvät lähtökohdat tähän toiseen otteluun. Ainoa tavoite oli mennä jatkoon, ja siinä me epäonnistuimme. Iso pettymys, Koskela myönsi.
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Haastattelu: Lukas Hradecky sopeutui nopeasti uuteen ympäristöön – kertoi mielipiteensä Huuhkajien otteista: ”Paljon tuli kritiikkiä, mutta…”
- Éric Abidalista levisi karmeita väitteitä – kumosi huhut
- Brittifutispodcast: Onko Pep Guardiola keksinyt Kevin De Bruynelle korvaajan?
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Joel Pohjanpalo iski kaksi maalia – Palermo-luotsi Filippo Inzaghi: ”Ei pidä ylireagoida, mutta…”
- Axel Kouamen AIK-debyytti meni penkin alle: ”Todennäköisesti harjoittelemme vähän kovempaa…”
- Kai Meriluoto paukutti hattutempun – Adam Ståhlille kaksi maalia Tukholman derbyssä
- Tähtipelaaja naureskeli vastustajan voittomaalin aikana – valmentajalta yllättävä reaktio
- Huuhkajien Adam Ståhl iski kaksi maalia derbyssä – teki suuren palveluksen entiselle seuralleen: ”Uskon heidän voittavan mestaruuden”
- Lamine Yamal loukkaantui – Barcelona-luotsilta palautetta Espanjan maajoukkueelle
- AS Roma jättiveloissa – taloussääntöpaineet kasvavat
- Son Heung-min osui vain 52 sekunnin pelin jälkeen – silti vasta uran toiseksi nopein maali
- Ilves laittoi maalijuhlat pystyyn – KuPS:n Kreidlilla todella vaikea ilta
- Uskomaton peli Serie A:ssa – veljekset osuivat isänsä edessä