Teemu Pukin valmentaja ei ihmettele suomalaistähden urotekoja: ”Tiedän, mihin hän pystyy”
Kuva: Getty Images
Norwichin manageri Daniel Farke ei ole yllättynyt siitä, miten Teemu Pukki on aloittanut tämän kauden Valioliigassa.
Suomen maajoukkuekärki Pukki, 29, on tehnyt kahdella ensimmäisellä kierroksella yhteensä neljä maalia. Hän iski Norwichin lohdotusmaalin 1-4-tappiossa Liverpoolia vastaan ja viimeisteli hattutempun Newcastlen verkkoon 3-1-voitossa.
Viime kaudella Pukki teki Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla, Mestaruussarjassa, 29 osumaa, jolla irtosi maalipörssin kuninkuus. Hänet valittiin myös sarjan parhaaksi pelaajaksi.
[readmore from=Pukki-Teemu]
– En ole yllättynyt, teen töitä hänen kanssaan. Tiedän, mihin hän pystyy, kommentoi Farke Sky Sportsille.
– Tietysti se on unelma-alku Valioliigassa, kun tekee neljä maalia kahteen otteluun. En ole varma, voiko hän jatkaa samassa tahdissa, koska silloin hän tekisi kauden aikana 70 maalia.
Farke korosti jälleen, että Pukin ainoa vahvuus ei ole viimeistely. Suomalainen on ennen kaikkea joukkuepelaaja.
– Viime kaudella hän teki niin paljon maaleja, mutta antoi myös monta maalisyöttöä. Hänen työmääränsä on tärkeä, hän juoksi Newcastlea vastaan 80 jaardia alaspäin (noin 70 metriä) riistääkseen pallon takaisin. Hän on joukkuepelaaja, ja se on kaikista tärkeintä.
– Emme katso henkilökohtaisia tilastoja. Minulle on tärkeää, että saamme mahdollisimman monta pistettä. Jos muut tekevät paljon maaleja ja hän (Pukki) vain syöttää ne, niin olen silloinkin tyytyväinen.
Lauantaina Norwich kohtaa kauden kolmannessa sarjaottelussaan Chelsean, joka hakee vielä ensimmäistä voittoaan.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Tanska murskasi Helmarit – vieraspeli jätti valjun maun
- Vedonlyöntiskandaali järkyttää Turkkia – satoja erotuomareita osallisina
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Glen Kamaran valmentaja poikkeuksellisessa tilanteessa: Ehti hyvästellä pelaajat – jää sittenkin joukkueen peräsimeen
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Sky: Matias Siltanen kiinnostaa Saksassa – neuvottelut käynnissä
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Päättikö Jari Litmanen uransa vihdoin? – ”Viimeinen unelmani jalkapalloilijana”
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Juventuksen valmentajasekoilun kova hinta: maksaa palkkaa kolmelle päävalmentajalle vielä kaksi vuotta
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Interin maalivahti ajoi autoa kuolonkolarissa, jossa on menehtynyt iäkäs mies