Pitkäksi venyneet synttärijuhlat jättivät runkopelaajan sivuun EM-karsintalohkon kärkipelistä – jo toinen skandaali lyhyen ajan sisällä
Kuva: Getty Images
Keskuspuolustaja Martin Hinteregger on kuulunut jo muutaman vuoden ajan Itävallan maajoukkueen ehdottomiin runkopelaajiin. Hinteregger pelasi Itävallan kaikissa otteluissa täydet minuutit kesän 2016 EM-kisoissa ja samoin aina terveenä ollessaan karsinnoissa vuoden 2018 MM-turnaukseen. Viime syksyn Nations Leaguessa Hinteregger kellotti maksimipeliminuutit, ja myös meneillään olevissa EM-karsinnoissa hän huhki Itävallan takalinjoilla ensimmäiset viisi ottelua alusta loppuun.
Putki meni poikki maanantaina, kun Itävalta kohtasi tärkeässä karsintaottelussa vieraskentällä Puolan. Ottelu oli EM-karsintojen G-lohkon kärkiottelu. Puola ja Itävalta päätyivät maalittomaan tasapeliin, ja kun Slovenia kukisti samaan aikaan Israelin, putosi Itävalta tässä vaiheessa lohkonsa kolmanneksi.
Alun perin Hintereggerin kerrottiin olleen sivussa pohjevamman vuoksi, mutta nyt Itävallan jalkapalloliitto on tiedottanut todellisen syyn olleen kurinpidollinen. Hinteregger täytti lauantaina 27 vuotta, ja miehen omat synttärijuhlat venyivät pitkäksi.
– Puola-ottelun tärkeyden vuoksi keskityimme täysin urheilulliseen puoleen ja käsittelimme aiheen sisäisesti. Martin on myöntänyt käyttäytyneensä väärin, ja on pyytänyt anteeksi, Itävallan päävalmentaja Franco Foda selvitti jalkapalloliiton tiedotteessa.
Itävaltalaismedian mukaan 42 A-maaottelua pelannut Hinteregger saapui lauantain vapaan iltapäivänsä jälkeen takaisin joukkueen hotelliin vasta sunnuntai-aamuna, vain vähän ennen joukkueen lähtöä Varsovaan. Pelaaja pyysi itsekin tiedotteessa käytöstään anteeksi.
– Juhlin lauantaina syntymäpäivääni ja ylitin tietyt rajat, Hintereggerin kerrotaan sanoneen.
Kyseessä ei ollut ensimmäinen Hintereggerin skandaali tänä kesänä. Heinäkuun lopussa itävaltalainen nousi otsikoihin silloisen joukkueensa FC Augsburgin Itävallan harjoitusleirillä. Hinteregger lähti omin nokkinensa paikallisille kyläjuhlille ja myöhemmin festivaaleilta levisi video, jossa hän hoiperteli huomattavan päihtyneenä. Joukkuekaveri Kevin Danso pystyi hädin tuskin pitämään Hintereggeriä pystyssä. Seuraavana päivänä edessä olivat harjoitusleirin viimeiset treenit, ja niihin Hinteregger ei osallistunut.
Elokuussa Hinteregger siirtyi Augsburgista Eintracht Frankfurtiin, jossa hän pelasi lainalla myös viime kevätkauden.
LUE MYÖS:
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- MTV: Ilvekselle paha takaisku juuri ennen liigakauden alkua
- Kiusallinen video leviää Italian maajoukkueesta
- Haastattelu: FC Lahden Tòfol Montiel viihtyy Suomessa – läpäisi harjoituskauden – ”Se tuntuu todella, todella pitkältä”
- Huuhkajat kohtaa täysin uuden vastustajan – näin näet ottelun suorana
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- FF Jaro vahvistuu HJK:sta siirtyvällä hyökkääjällä
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- Eksoottiset maat yhden voiton päässä MM-kisoista – tässä ovat jatkokarsintaparit
- Lionel Messin MM-kisaosallistuminen on arvoitus: ”Päätös ei ole helppo”
- Huuhkajat kohtaa täysin uuden vastustajan – näin näet ottelun suorana
- Roy Hodgsonille, 78, yllättävä päävalmentajan paikka Englannista
- Huuhkajista lähteneelle valmentajalle uusi pesti
- Ilves täräytti kovan hankinnan – keskikentän lupaus suurseurasta Tampereelle
- PSG sai tahtonsa läpi – Liverpool kohtaa kovan haasteen Mestarien liigassa
- Suomi peluutti jopa neljää ensikertalaista Uutta-Seelantia vastaan – Tim Sparv kertoi näkemyksensä debytanteista
- Joel Pohjanpalo piteli nilkkaansa – näin Huuhkajista vastattiin SuomiFutikselle
- Haastattelu: FC Lahden Tòfol Montiel viihtyy Suomessa – läpäisi harjoituskauden – ”Se tuntuu todella, todella pitkältä”