SJK kiinnitti maalivahdin – valmentajalta vuolaat kehut: ”Huippumaalivahti ja huipputyyppi ihmisenä”

Kuva: Juha Tamminen
Veikkausliigassa pelaava Seinäjoen Jalkapallokerho on solminut vuoden 2020 kattavan jatkosopimuksen maalivahti Jesse Östin kanssa. Seura kertoo sivuillaan, että diilissä on lisäksi sovittuna ehdot jatkolle kaudesta 2021.
194-senttinen ja 28-vuotias Öst on pelannut urallaan SJK:n lisäksi Pietarsaaren Jarossa ja ruotsalaisessa Degerforsissa. Hän siirtyi SJK:n paitaan Degerforsista kaudella 2018.
Tällä hetkellä Öst toimii SJK:n ykkösmaalivahtina, kun virolaiskonkari Mihkel Aksalu on loppukauden sivussa. Öst on pelannut tällä kaudella 11 sarjapelissä.
– Olen iloinen, että jatkan SJK:ssa. Jo kahden viimekauden aikana SJK:sta on tullut minulle todella tärkeä. Seura, fanit sekä kaupunki ovat jo nyt lähellä sydäntäni. Kivaa jatkaa tutussa ympäristössä ja toivon että seuraava kausi menee paremmin, Öst iloitsi SJK:n sivuilla.
”Kerhon” maalivahtivalmentaja Luis Fernando on mielissään Östin jatkosta.
– Jesse Öst on huippumaalivahti ja huipputyyppi ihmisenä. Hänellä on korkea työmoraali ja hän on aina valmis tekemään töitä joukkueen eteen. Hän harjoittelee kovaa joka päivä, eikä koskaan valita treenimääristä tai valittele mitään pikkukipuja. Siten hän on mielestäni hyvä esimerkki kaikille ja hänen asenne treeneihin sekä peleihin on erittäin hyvä, Fernando kehui.
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hälytyskellot soivat, kun Ruotsin syöksykierre jatkui maanantaina Kosovoa vastaan
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!
- Mestarien liiga -seuralta yllätysvärväys päävalmentajan paikalle
- Brasilia kopioimassa sivun Argentiinan pelikirjasta – haluaa välttää viime MM-kisojen kohtalon
- Ostopelaajilla MM-kisoihin: muukalaislegioonaa muistuttava maajoukkue on lähellä historiallista turnauspaikkaa
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Lähde: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Lionel Messi ohitti Zlatanin
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Jacob Friis otti tuiman asenteen Ylen kysymykseen: ”En tee päätöksiä byrokraattisin perustein”
- Zinédine Zidanen päivät valmentajana eivät ole ohitse
- Kommentti: Norjan esimerkki paljastaa Huuhkajien itsepetoksen
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä