Simo Valakari mykistyi putoamisen kohdattua: ”Pyysin pelaajiani muistamaan tämän tunteen”
Kuva: Juha Tamminen
Simo Valakarin valmentama Tromsø putosi sunnuntaina Norjan pääsarjasta. Samalla Eliteserienin hyvästelivät ainakin toistaiseksi Suomen A-maajoukkuepelaajat Juha Pirinen ja Robert Taylor sekä Pikkuhuuhkajien Onni Valakari.
Pettymys on Tromsøn leirissä valtavan suuri, eikä putoamisen vaihtoehtoon oltu mitenkään varauduttu. Simo Valakarinkin tilanne veti jokseenkin sanattomaksi.
– Olen tyhjä. On vaikeaa sanoa mitään merkityksellistä, koska kaikessa on kyse tunteista. Kaikkiin sattuu ja tuntuu kuin maailma olisi loppunut, Valakari sanoi iTromsøn haastattelussa.
Kyseessä on Valakarin valmentajauran ensimmäinen sarjasta putoaminen. Päällimmäinen tunne onkin syvä pettymys.
– Tämä ottelu oli kuva koko kaudestamme. Loimme maalipaikkoja, muttemme onnistuneet hyödyntämään niitä.
Tromsøn urheilujohtaja Svein-Morten Johansen kertoi, että edessä on huolellisen analyysin paikka. Myös Valakarin asemaa arvioidaan, vaikka hän solmikin maaliskuussa pitkän, vielä seuraavat kolme kautta kattavan jatkosopimuksen.
– Emme olleet valmistautuneet putoamiseen. Tarvitsemme sopeutumiseen päiviä tai viikkoja. Uskoimme loppuun saakka selviytyvämme. Meillä ei ole suunnitelmaa ykkösdivisioonaan, mutta hyvä pelaajisto on välttämätön, Johansen totesi.
– Käsittelemme lähipäivien aikana seuran tilannetta, niin taloudellisesti, urheilullisesti kuin kokonaisuutenakin.
– Jokaisen tilannetta arvioidaan. Sitä, miten arviointi päättyy, en vielä tiedä, Johansen jatkoi.
Simo Valakarilla oli putoamisen varmistuttua epäkiitollinen tehtävä pitää joukkueelle pukukopissa puhe. Monet miehistä itkivät. Valmentaja kehotti pettyneitä pelaajiaan ottamaan tuntemuksistaan opiksi.
– Ainoa viestini pelaajille oli, että kehotin heitä muistamaan tämän tunteen. Heidän pitäisi muistaa voitetut pelit, mutta myös tämä tunne. Tämä tunne pitäisi ottaa mukaan jalkapallouran tuleviksi vuosiksi, jottei sitä kokisi uudestaan, Valakari kertoi.
– Jos et löydä motivaatiota antaakseni parhaan itsestäsi, muista tämä tunne. Siinä pitäisi olla tarpeeksi motivaatioita, jotta pääsee läpi raskaiden päivien.
Lopuksi Valakari otti putoamisesta vastuun ja osoitti pahoittelut kannattajille.
[readmore from=Valakari-Simo]
– Minä vein joukkueen allikkoon, joten otan tapahtuneesta vastuun. Seuralla ja minulla oli tämän joukkueen kanssa tavoitteita. Olen kokenut putoamisen pelaajana, mutta valmentajana tämä on ensimmäinen kerta. En halua kokea tätä tunnetta. Haluan että nousemme taas ja voitamme pokaaleja, Valakari jatkoi.
– Olen pahoillani ja koen samoin kuin kannattajat. He tulivat tänne tukemaan meitä. He rakastavat seuraa ja maksoivat nähdäkseen meidän pelaavan.
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Harry Kane teki historiaa – näin kävi MM-kisojen L-lohkossa
- FC Lahden päävalmentaja sai tarpeekseen – vaatii VAR:ia Veikkausliigaan
- Jalkapallon MM-kisat 28.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- Virallista: Ilmari Niskanen löysi uuden seuran
- Lähde: Juventus aikeissa kaapata AC Milanin kasvatin
- HJK tyrmättiin Töölössä – näin Joonas Rantanen kommentoi murskatappiota
- KuPS murjoi HJK:n pahaan kuntoon Veikkausliigassa
- Piskuisen maan MM-menestys tuo mukavan rahapotin suomalaisseuralle
- Kaksi rankkaria ei riittänyt, Tampereella päädyttiin pistejakoon
- Suru-uutinen Etelä-Afrikan leiristä
- Vinícius Júniorin maali hylättiin – Brasilian jalkapalloliitto vaatii tuomarikieltoa
- Lionel Messi penkillä Argentiinan seuraavassa MM-pelissä
- Portugalin MM-pelaajasta maksettiin maltaita – tässä on uusi seura
- Lionel Messin uusi patsas herättää kaksimielisiä mielleyhtymiä
- Uruguayn maalivahdin katastrofikisoille ei ole vertaista koko MM-historiassa
- Uruguayn maalivahti halusi itse tulla vaihtoon jättimokansa jälkeen
- Veikkausliigasta tuttu toppari miljoonasiirrolla Puolan suurseuraan
- Huippupelejä luvassa – Hollannin ja Japanin seuraavat MM-vastustajat selvillä
- Jalkapallon MM-kisat 27.6.2026: Aikataulu, ottelut ja tv-lähetykset
- LIVESEURANTA: Norja tuhri pilkun – tähdet edelleen penkillä