Pelaajayhdistykseltä painava vetoomus seuroille – esimerkkinä Hongan radikaali ratkaisu
Kuva: Juha Tamminen
Koronaviruspandemian lykättyä ainakin kuukausilla kotimaisen sarjajalkapalloilun kauden alkua, suomalaisseurat ovat yhtäkkiä taloudellisesti hyvin ahtaalla. Vaikutukset heijastuvat suoraan myös pelaajiin.
Ensimmäisenä tai ainakin ensimmäisten joukossa Ykkösessä pelaava KTP ilmoitti keskeyttävänsä pelaajien palkanmaksun. Veikkausliigan SJK puolestaan tiedotti sopineensa pelaajien kanssa yhteisymmärryksessä tilapäisestä palkkojen alennuksesta. Tiistaina MTV Urheilu uutisoi Hongan päättäneen keskeyttää pelaajiensa palkanmaksun toistaiseksi. MTV:n juttu aiheesta löytyy täältä.
– Kun on niin paskat sopimukset, että ei voi tehdä mitään. Ei eläketurvaa, eikä kuuluta mihinkään liittoon. Ei pienintäkään apua, johon voisi turvautua. Se on sellainen iso asia, joka pitää tämän jälkeen nostaa esille, Hongan Duarte Tammilehto sanoi jo jokin aika sitten MTV Urheilun haastattelussa.
Jalkapallon Pelaajayhdistys JPY julkaisi keskiviikkoaamuna kotisivuillaan väkevän vetoomuksen suomalaisille jalkapalloseuroille. Se vaatii kannanotossaan seuroilta malttia, jotteivät ne siirtäisi ongelmiaan suoraan pelaajien kestettäväksi.
JPY:n kannanoton mukaan käyttöönotetun valmiuslain myötä osa seuroista on ollut nopealla aikataululla vaatimassa rajuja leikkauksia pelaajien palkkoihin tai palkanmaksun keskeyttämistä. Ilmoituksia on tehty usein yksipuolisesti, kuulematta pelaajia henkilökohtaiseksi. JPY:n näkemyksen mukaan ”tarkoitus on siirtää seuran kulut suoraan pelaajan henkilökohtaiseksi vahingoksi.”
– Tätä pelaajat ja Jalkapallon Pelaajayhdistys eivät voi hyväksyä missään olosuhteissa, vetoomuksessa sanotaan.
JPY muistuttaa, että jalkapalloilijat ovat Suomessa jo lähtökohtaisesti ”tavallisia” työntekijöitä heikommassa asemassa. Vakuutus-, tapaturma- ja eläketurvat eivät ole samalla tasolla.
– Jalkapalloilijat eivät voi kuulua työttömyyskassaan, joten he eivät voi myöskään saada työttömyyden ajalta ansiosidonnaista päivärahaa. Raskaat työnantajatoimet, joista esimerkkinä FC Hongan eilinen ilmoitus palkanmaksun keskeytyksestä, ovat aivan liian hätäisesti tehty ja täysin kohtuuttomia tässä vaikeassa kriisitilanteessa, JPY:n toiminnanjohtaja Markus Juhola kommentoi.
[readmore from=Koronavirus]
Tiedotteen mukaan eduskunta muuttaa lähiaikoina työsopimuslakia siten, että työnantajalla olisi oikeus lomauttaa määräaikaisessa työsuhteessa työskentelevä työntekijä samoilla edellytyksillä kuin työntekijä, jolla on toistaiseksi voimassa oleva työsopimus. Päätöksen takana on koronaviruksen aikaansaama taloudellinen hätä.
JPY pelkää tästä koituvan joillekin pelaajille myös mielenterveydellisiä vaikeuksia. Siksi pelaajayhdistys avaakin jäsenilleen Mental Health Online -palvelun.
Myös Veikkausliigan Ilves tiedotti tiistaina aloittavansa seurassa 6.4. yt-neuvottelut.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Leo Walta sai miljoonasiirron!
- Valioliigassa iso kauppa siirtorajan viime hetkellä
- Fifa-pomo haluaa Venäjän takaisin
- Romano: Ranskan maajoukkuetähti on saamassa ison diilin
- Cristiano Ronaldon painostus pysäytti Karim Benzeman siirron
- Virallista: Casper Terho siirtyy Hollantiin – lainasopimuksessa osto-optio
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan