Jens Lehmann räväyttää taas koronapuheillaan: ”Ei suuri huoli pelaajille”

Saksan entinen maajoukkuemaalivahti Jens Lehmann kuohutti jo huhtikuussa koronavirusta vähättelevillä puheillaan. 50-vuotias Lehmann sairasti itsekin COVID-19:n, ja kommentoi tuolloin, että ”tauti ei ole flunssaa pahempi”. Jo aiemmin Lehmann oli todennut julkisesti, että katsojia pitäisi päästää rajoitetusti bundesliigaotteluihin myös koronakriisin aikana.
Nyt Lehmann on jälleen vähätellyt koronaviruksen uhkaa. Saksan Bundesliiga jatkuu ensi lauantaina, eikä entinen huippuvahti usko pelaajien koronapelkojen olevan aiheellinen.
– Niin pitkään kuin oireet eivät ole pahoja, pitää pelaajien minusta pärjätä asian kanssa, Lehmann sanoi beIN Sportsin haastattelussa.
– Monet pelaajat ovat itse asiassa saaneet tartunnan, ja useimmilla heistä ei ollut minkäänlaisia oireita. Siksi minä luulen, että nuorilla, terveillä ihmisillä, joilla on vahva immuunijärjestelmä ei ole syytä suureen huoleen.
Kaikki eivät kuitenkaan ole samaa mieltä kuin Jürgen Klinsmannin paikan Hertha Berlinin johtokunnassa perinyt Lehmann.
– Minua pelottaa, että saan ottelussa tartunnan. Vaara on olemassa kaksinkamppailuissa, Kakkosbundesliigan Magdeburgin Sören Bertram myönsi.
– Kukaan ei ole täysin huolta vailla, sillä jos saamme tartunnan, meillä voisi olla keuhkovaivoja loppuelämämme ajan.
[readmore from=Koronavirus]
Lehmann on kuitenkin sitä mieltä, ettei virustaudin saa antaa pysäyttää koko normaalielämää.
– Sen kanssa täytyy pystyä elämään. Kaikki rajoitukset ja sulut perustuvat toivoon siitä, että meillä on joskus rokote tai taudin parantava lääke. Meillä on kuitenkin vain toivoa, ei mitään muuta. Siksi emme voi lopettaa kaikkea, vaan meidän on jatkettava elämää, Lehmann toteaa.
Lähde: Sport1
Voita Onnenpyörästä 5-2000€ palkinto!
- Pyöritä suomenkielisen Lataamo-kasinon Onnenpyörää ja voita isosti!
- Talleta 10€, niin pääset ilmaiseksi pyörittämään Onnenpyörää.
- Voitat vähintään 5€ ja maksimivoitto on 2000€. Palkinnon saat tekemäsi talletuksen päälle.
- CdS: Uutta valmentajaa etsivä Napoli-pomo otti yhteyttä Italian A-maajoukkueluotsiin
- Christophe Galtier saamassa potkut PSG:stä – FM: PSG aloittaa neuvottelut huippuvalmentajan kanssa
- Riittääkö Paulo Dybalalle yksi kausi AS Romassa? Uudet osoitevaihtoehdot tiedossa
- Niin siinä kävi: Karim Benzema siirto tähän seuraan käytännössä vahvistui
- Eden Hazardin urakehitys hämmentää – pöydällä karu vaihtoehto
- Miten heilahtavat siirtomarkkinat? Saudi-Arabian liigan suunnitelma hätkähdyttää
- Barcelona selvitti Wolfsburgin tyrmäysalun, juhlii toista Mestarien liigan voittoa – katso kohokohdat
- PSG virallisti Lionel Messin jäähyväiset
- Huuhkajapuolustaja jättää seuransa Puolassa
- Zlatan Ibrahimovicin ja AC Milanin yhteinen taival päättyy
- Niin siinä kävi: Karim Benzema siirto tähän seuraan käytännössä vahvistui
- Relevo: Kylian Mbappé ei aio aktivoida PSG-sopimuksensa viimeistä vuotta – Real Madrid valmis tekemään tarjouksen yhdellä ehdolla
- Miten heilahtavat siirtomarkkinat? Saudi-Arabian liigan suunnitelma hätkähdyttää
- Eden Hazardin urakehitys hämmentää – pöydällä karu vaihtoehto
- Sergio Ramos poistuu myös Pariisista: ”Nämä ovat hyvästit”
- Huuhkajapuolustaja jättää seuransa Puolassa
- Riittääkö Paulo Dybalalle yksi kausi AS Romassa? Uudet osoitevaihtoehdot tiedossa
- Zlatan Ibrahimovicin ja AC Milanin yhteinen taival päättyy
- Christophe Galtier saamassa potkut PSG:stä – FM: PSG aloittaa neuvottelut huippuvalmentajan kanssa
- Marco Asensio siirtymässä jättipalkalla PSG:hen – seuran entinen pelaaja kyseenalaistaa ratkaisun: ”Tulee tänne vääristä syistä”