Valmentajalegenda vitsaili Jari Litmasen koronatartunnasta: ”Hän oli pelaajanakin liikkeellä heikolla jalalla”
Kuva: Getty Images
Uutisoimme maanantaina Jari Litmasen sairastaneen koronaviruksen aiheuttaman taudin. Litmanen on jo parantumaan päin. Hollantilaiselta valmentajalegendalta Louis van Gaalilta kysyttiin entisen pelaajansa sairastumisesta.
Van Gaal valmensi Litmasta Ajaxissa sekä Barcelonassa. Van Gaal oli myös yksi vaikuttava tekijä siihen, että Litmanen siirtyi kesällä 1999 Amsterdamista Barcelonaan. Litmanen kertoi Unibetin Kuninkaan Puhe -podcastissa sairastaneensa koronan, ja uutinen huomioitiin laajasti Hollannissa.
– Oli kuumetta, päänsärkyä, lihassärkyä, hengenahdistusta ja kaikkea mahdollista. Koronan potemiseen meni neljä viikkoa ja sen jälkeen on ollut nyt pari viikkoa toipumista, Litmanen kertoi maanantaina julkaistussa podcastissa.
Hollantilaislehti De Telegraaf kysyi van Gaalilta Litmasen sairastumisesta, johon mestarivalmentaja vastasi aluksi vitsaillen.
– Hän oli pelaajanakin liikkeellä heikolla jalalla, van Gaal vitsaili.
– Mutta onhan se tietysti erittäin ikävää. Onneksi hän on vielä nuori. Hän paranee, valmentaja jatkoi.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Neymar ei enää panttaa järisyttävää päätöstään
- Joukkue kaaoksessa: Gabonin hallitus pani Pierre-Emerick Aubameyangin pihalle
- Israelin kaikkien aikojen maalikuningas lopettaa uransa kesken kauden
- Mahdottomasta mahdollista: joukkue pudotuspeleihin ilman yhtään maalia
- Huuhkajien kurittaja lopetti uransa 35-vuotiaana – viimeinen kausi huipulla teki hallaa perinnölle
- Valioliigassa rytisee: Chelsean päävalmentaja eroamassa välittömästi!
- Cristiano Ronaldo viimeisteli yhden uransa huvittavimmista maaleista – ”Liian hyvää ollakseen totta”
- Suursuosittu nettijulkkis näytti taitonsa jalkapallon saralla – sai välittömästi parjaukset niskaansa
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Kuningasluokan sekoilua Afrikan mestaruuskisoissa – Uganda käytti vartissa kolmea maalivahtia
- Cristiano Ronaldo viimeisteli yhden uransa huvittavimmista maaleista – ”Liian hyvää ollakseen totta”
- Kuningasluokan sekoilua Afrikan mestaruuskisoissa – Uganda käytti vartissa kolmea maalivahtia
- Yle: Huuhkajat saa kunnian päästä uuteen neljän maan turnaukseen
- Kannattajan käytös kummastuttaa Afrikan-mestaruuskisoissa
- Entinen MLS-tähti: Cristiano Ronaldo olisi ollut parempi kuin Lionel Messi
- Valioliigassa rytisee: Chelsean päävalmentaja eroamassa välittömästi!
- Suursuosittu nettijulkkis näytti taitonsa jalkapallon saralla – sai välittömästi parjaukset niskaansa
- New Yorkin pormestari laittoi yllättävät pelaajat Cristiano Ronaldon edelle
- Paul Pogban palkitseminen saa kritiikkiä – taustalla poliittiset motiivit?
- Virallista: Janne-Pekka Laine palaa Veikkausliigaan