HIFK:n maalivahdille maajoukkuekutsu – paluu edustustehtäviin lähes viiden vuoden tauon jälkeen

HIFK:n erinomainen maalivahti Arnold Origi on kutsuttu Kenian A-maajoukkueeseen. Kenian päävalmentaja Francis Kimanzi julkaisi eilen peräti 34 pelaajan ryhmän lokakuun harjoitusotteluun Sambiaa vastaan. Ottelu on valmistautumista Afrikan mestaruuskilpailujen karsintojen kaksoismaaotteluun Komoreita vastaan.
Laaja ryhmä on alustava joukkue, joten siitä pudotetaan vielä joitain pelaajia pois. Maalivahteja on kuitenkin vain kolme, joten Origi lienee myös lopullisessa joukkueessa.
Origille kutsu merkitsee paluuta maajoukkueympyröihin pitkän tauon jälkeen, sillä edellisen kerran hän pelasi maajoukkueessa maaliskuussa 2016. Origi vetäytyi omasta aloitteestaan maajoukkuetehtävistä vuonna 2017 keskittyäkseen seurajoukkueuraansa. Hän pelasi tuolloin Norjan liigan Lillestrømissä. Veikkausliigassa ja HIFK:ssa Origi pelaa nyt toista kauttaan.
#MadgoatNews
Arnold Origin setä Mike Origi, Liverpoolin Mestarien liiga -voittaja Divock Origin isä on Kenian maajoukkueessa kautta aikain eniten otteluita pelannut pelaaja. Mike Origi pelasi Kenian maajoukkueessa hyökkääjänä 120 maaottelussa. Marraskuussa 37 vuotta täyttävällä Arnold Origilla pelattuja maaotteluita on 33. Myös Arnold Origin isä Austin Oduor Origi pelasi Kenian maajoukkueessa.
Arnold Origin ohella nyt nimetyn joukkueen muut maalivahdit ovat sambialaisessa Zesco Unitedissa pelaava Ian Otieno sekä kenialaisessa Ulinzi Starsissa pelaava Timothy Odhiambo. Maajoukkueen ykkösvahtina viime vuosina toiminut, Etiopian liigassa pelaava Patrick Matasi ei ole nyt mukana.
Ensimmäisen maajoukkuekutsunsa sai 21-vuotias Clarke Oduor, joka pelaa ammatikseen Englannin Mestaruussarjan Barnsleyssa. Sen sijaan jotkut Afrikan ulkopuolella pelaavat pelaajat joutunevat jäämään pois ottelusta koronarajoitusten takia. Tällainen pelaaja on muun muassa MLS:n Montreal Impactissa pelaava maajoukkueen kapteeni Victor Wanyama.
Kenia kohtaa Sambian 10. lokakuuta suljettujen ovien takana pelattavassa ottelussa. Kaksoismaaottelu Komoreita vastaan on edessä marraskuussa. Kenia aloitti karsinnat kahdella 1-1 -tasapelillä Egyptiä ja Togoa vastaan, ja on neljän joukkueen lohkossa toisena Komorien jälkeen. Kaksi parasta pääsee mukaan tammikuussa 2022 Kamerunissa pelattavaan mestaruusturnaukseen.
Origilta jäänee maajoukkuekutsun takia väliin ainakin 8.10. pelattava veikkausliigaottelu KuPS:ia vastaan.
Lähteet: Kenyan Herald, Nation ja Capital FM
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla