Katso: Tehtiinkö Lukas Hradeckyn taakse futiskauden upein maali? – ”Vahva ehdokas Puskás-palkinnon voittajaksi”
Kuva: Getty Images
Lukas Hradecky sai seurata sunnuntaina lähietäisyydeltä upean maalin syntymistä.
Borussia Mönchengladbachin Valentino Lazaro iski lisäajalla Bayer Leverkusenia vastaan osuman, jota kelaillaan kauden mittaan vielä moneen kertaan.
Patrick Herrmann lähetti oikealta laidalta keskityksen, joka oli tulossa sopivasti Matthias Ginterille. Lazaro päätti mennä väliin, vaikka hänelle keskitys näytti tulevan liian taakse.
Vaan ei hätää, Lazaro otti käyttöön niin sanotun skorpionipotkun. Jalka akrobaattisesti ilmaan, ja pallo oman pään yli ohi Hradeckyn.
– Valentino Lazaron maali on mahdollinen Puskás-palkinnon voittaja. Aivan upea maali, eräs kommentoija kirjoitti videopostauksen alle.
– Tuon ON OLTAVA vahva ehdokas Puskás-palkinnon saajaksi. Epätodellinen viimeistely, toinen kommentoi.
Puskás-palkinto jaetaan kauden komeimmalle maalille. Katso video maalista alta. Lazaron maali kohdassa 1:39.
Lazaron osumalla Gladbach muuten kavensi lisäajalla 3-4:ään, mutta sen lähemmäs ei kiri riittänyt. Ottelusta voi lukea lisää täältä. Lazaron huikea maali ei ollut ottelun ainoa tähtihetki, vaan myös Lukas Hradeckyn yhtä torjuntaa tituleerattiin yhdeksi kauden torjunnoista.
LUE MYÖS:
1 EUROLLA 30 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta peliin Le Bandit
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- KuPS kaatoi SJK:n lisäajalla! Veikkausliigan lopusta huippujännittävä
- Iso takaisku! Kevin de Bruyne pitkälle sairauslomalle
- Italialaisjätti antoi kenkää valmentajalleen – korvaajaksi kaksi ehdokasta
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Katso: Onni Valakari maalinteossa – San Diego aloitti MLS:n pudotuspelit voitolla
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- HJK jäi taas ilman voittoa Veikkausliigassa – FC Interistä uusi sarjakärki
- Riku Riski palaa HJK:n organisaatioon
- Fanit protestoivat – kohussa ryvettynyt tähti päätyi rajuun ratkaisuun
- MTV: Veikkausliigaan uusi päävalmentaja ulkomailta
- HJK:sta tuttu Hassane Bandé löysi uuden työnantajan
- Jättimäinen käänne Serie A:n mestaruustaisteluun? ”Joku on kironnut meidät”
- 17-vuotias ihmeteini säväytti taas!
- Jani Honkavaaran Djurgården haluaa maalitykistään seurahistorian suurimman siirtokorvauksen: ”Voin vakuuttaa sen”
- Toni Korkeakunnas saattaa jättää Haugesundin kauden jälkeen: ”Meidän on istuttava alas”
- Uskomaton vire! Leo Walta täysin pitelemätön Ruotsissa
- Katso: Adrian Svanbäck iski komean maalin Allsvenskanissa