Ranskan nollannut Jesse Joronen kiitteli Suomen puolustustyöskentelyä: ”Mikäs siinä on taustalla huudellessa”
Kuva: Juha Tamminen
Bresciassa Serie B:tä tällä kaudella pelaava Jesse Joronen sai jälleen keskiviikkona torjuntavuoron maajoukkueessa, kun Huuhkajat kaatoi sensaatiomaisesti vieraskentällä Ranskan maalein 2-0 (lue raportti ottelusta). Maaottelu oli Jorosella kaikkiaan kymmenes, ja nollapeli näissä neljäs.
Aiemmin 27-vuotias maalivahti oli nollannut syksyllä 2017 harjoituspelissä Viron, keväällä 2018 Maltan ja tammikuussa 2019 Ruotsin. Kaikki nollapelit ovat tulleet harjoituspeleissä, mutta maailmanmestari Ranskan nollaaminen lienee maistunut erityisen hyvältä.
Joroselle tilastoitiin ottelussa neljä torjuntaa, mutta hirvittävän koville maalivahti ei joutunut. Hän kiittelikin pelin jälkeen vuolaasti Suomen puolustuspelaamista.
– Sehän meni just niin kuin oltiin suunniteltukin ja valmistauduttu joukkueen kanssa, joten fiilis on erittäin hyvä, Joronen kommentoi Huuhkajien Twitterissä julkaisemassa haastattelussa.
– On aina hieno juttu pelata mahdollisimman kovia vastustajia vastaan ja päästä tekemään tällaisten jätkien kanssa töitä. Maaotteluita ei kuitenkaan liian montaa ole alla, joten on aina ilo pelata, varsinkin näin kovaa vastustajaa vastaan. Kun jätkät painaa töitä tuolla intensiteetillä, niin mikäs siinä on taustalla vähän huudellessa.
– Totta kai tästä saa lisävirtaa Nations League -otteluihin. Toisaalta joukkueessa on ylipäätäänkin hyvä henki ja kova voittamisen kulttuuri, mikä tulee työnteon ja kaverin auttamisen kautta. Totta kai tämä on positiivinen asia. Me ollaan erittäin iloisia, muttei tyytyväisiä, Joronen päätti.
"Kun jätkät painaa hommia tolla intensiteetillä, niin mikäs siinä on taustalla vähän huudellessa."
Nollapelisankari Jesse Jorosen tuoreet mietteet historiallisen Ranska-voiton jälkeen


#Huuhkajat #MeOlemmeSuomi
Nollapelisankari Jesse Jorosen tuoreet mietteet historiallisen Ranska-voiton jälkeen
#Huuhkajat #MeOlemmeSuomi
VOITTO!
Suomi kaataa hallitsevan maailmanmestarin Pariisissa debytanttien maaleilla. Tämä ilta ei unohdu ihan hetkeen.
May the Forss and Onni be with you!

#Huuhkajat #FRAFIN
May the Forss and Onni be with you!
#Huuhkajat #FRAFIN
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Luottopelaaja jättää HJK:n
- Virallista: Tässä on KuPSin uusi päävalmentaja
- Expressen: Tähän KuPSin ja ruotsalaisvalmentajan sopimusneuvottelut kaatuivat
- Veikkausliigan otteluohjelma julkaistu – katso paikallisotteluiden ajankohdat
- Virallista: Ilves teki jatkosopimuksen 17-vuotiaan huippulupauksensa kanssa
- SS: Jättiyllätys – KuPS palkkaa Miika Nuutisen päävalmentajakseen
- Urheilujohtaja: Glen Kamara jättänee Rennesin tammikuussa
- Se on siinä! KuPS teki suomalaista jalkapallohistoriaa
- Jani Honkavaaran Djurgården myi luottopelaajansa Eintracht Frankfurtiin
- HJK:sta tutulla Luke Plangella hurja ilta – iski neljä maalia Sveitsin pääsarjassa
