HIFK teki kohun keskellä mielenkiintoisen hankinnan – suomalaislupaus saapuu Saksasta lainalle
Kuva: Juha Tamminen
Helsingin IFK julkaisi perjantaina viidennen sopimuspelaajansa ensi kaudelle. Seura on ollut viime aikoina otsikoissa omistajuuskiistan takia, mutta nyt IFK:hon siirtyy lainalle FC Ingolstadtista 19-vuotias suomalaislupaus Selman El Baset.
El Baset siirtyy IFK:hon ensi kauden kattavalla lainasopimuksella. Keskuspuolustajan tai laitapuolustajan tontilla pelaava El Baset on kuulunut Ingolstadtin organisaatioon jo vuodesta 2017 siirryttyään seuraan jo 16-vuotiaana turkulaisesta Åbo IFK:sta. Vastuuta on tähän mennessä tullut lähinnä seuran junioreissa sekä yhden ottelun verran kakkosjoukkueessa.
– Olen iloinen siitä, että lähdin niin nuorena Saksaan, se on opettanut minulle todella paljon niin ihmisenä kuin pelaajanakin, El Baset kertoi seuran tiedotteessa.
El Baset on pelannut Suomen juniorimaajoukkueissa. Nyt hän hakee suurempaa roolia Veikkausliigasta.
– Halusin löytää sellaisen joukkueen, jonka pelityyli olisi mahdollisimman lähellä Ingolstadtin käyttämää tyyliä. Se helpottaa uuteen seuraan siirtymistä, kun minulla jo valmiiksi on päässä se pelitapa, miten kuuluu pelata.
[readmore from=hifk]
– Veikkausliigaa on tullut seurattua myös viime vuosina ja sitä kautta olen nähnyt, että HIFK pelaa suoraviivaisesti ja puolustaa paljon. Se oli yksi syy, miksi halusin tulla juuri HIFK:hon. Minulla on erittäin hyvä mieli tästä siirrosta, El Baset totesi.
IFK:n urheilutoimenjohtaja Mika Lönnström uskoo, että El Basetilla on mahdollisuus ottaa jo ensi kaudella paikkansa Veikkausliigassa.
– Selman on todella lupaava pelaaja ja fiksu nuori mies, jolla on kaiken lisäksi kokemusta sekä ulkomailta että nuorisomaajoukkueista.
– Selman pystyy pelaamaan sekä topparina että laitapuolustajana ja haluaa mennä urallaan eteenpäin. Uskomme vahvasti siihen, että hänellä on kaikki edellytykset ottaa oman paikkansa veikkausliigatasolla ensi kaudella, Lönnström uskoi.
Selman El Baset siirtyy HIFK:hon Veikkausliigakauden 2021 kattavalla lainasopimuksella FC Ingolstadtista!
Sopimusuutinen: hifkfotboll.fi/2020/12/tiedot…
Nyheten på svenska: hifkfotboll.fi/sv/2020/12/pre…
#HIFKFotboll #Veikkausliiga
Sopimusuutinen: hifkfotboll.fi/2020/12/tiedot…
Nyheten på svenska: hifkfotboll.fi/sv/2020/12/pre…
#HIFKFotboll #Veikkausliiga
- Floppitaulu: Nyt puhuu HIFK:n tähtipelaaja Sakari Mattila! – Seuran sekasorto huolestuttaa: ”Kovasti meille lupaillaan”
- Yle: HIFK:n taustalla muhii lihava riita – haetaanko ratkaisua oikeudenkäynnin kautta?
- HIFK sai märän rätin kasvoilleen, mutta Veikkausliiga-paikan kohtaloa ei vielä ole sinetöity – tämä HIFK:n lisenssisotkusta tiedetään nyt
- HIFK tiedotti muutoksista omistuspohjassaan – sarjapaikan kohtalo ratkeaa joulukuussa
LUE MYÖS:
1€ = 10€ arvosta ilmaiskierroksia ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta Tuohi 1000 -peliin (arvo 0,20€ per kierros)!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Ronaldolla selvä mielipide MM-voittajasta: ”Ja helposti”
- Näkökulma: Tässä MM-kisojen isoimmat puheenaiheet
- Suomalaislupaus sai pitkän sopimuksen – kolkuttelee jo 2. Bundesliigan portteja
- LIVESEURANTA: Espanja ja Argentiina MM-kisojen loppuottelussa!
- Tässä MM-kisojen tähdistökentällinen
- Ranskan MM-pelaaja pettyi joukkueen asenteeseen: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Arsène Wenger: FIFA pohtii vielä juomataukojen tulevaisuutta
- Espanja joutui perumaan viimeiset treeninsä ennen MM-finaalia
- Kylian Mbappé vei Lionel Messin ennätyksen – miten argentiinalaistähti vastaa MM-finaalissa?
- LIVESEURANTA: Järjetön pronssiottelu! Englanti ja Ranska takoivat kymmenen maalia
- LIVESEURANTA: Järjetön pronssiottelu! Englanti ja Ranska takoivat kymmenen maalia
- Tässä MM-kisojen tähdistökentällinen
- Portugalin MM-kisapelaajalle 40 miljoonan euron siirto
- Ranskan MM-pelaaja pettyi joukkueen asenteeseen: ”Täysin anteeksiantamatonta”
- Valioliigassa megakauppa! Englannin Morgan Rogersille jättimäinen siirto
- Kylian Mbappé vei Lionel Messin ennätyksen – miten argentiinalaistähti vastaa MM-finaalissa?
- Lionel Messi toisti Diego Maradonan tempun – kukaan muu ei ole pystynyt samaan
- Argentiinan pelityyli puhuttaa Espanjan leirissä – ”Sellaiselle ei pitäisi olla sijaa jalkapallossa”
- Tutkimuskeskus: Ilveksen puolustajalupaus valmis isompiin ympyröihin
- Zlatan Ibrahimovićin pojan, 19, seura vaihtuu jälleen
