Konkarivalmentaja puhui kauniisti Diego Maradonasta, mutta lyttäsi samalla Lionel Messin: ”Cristiano Ronaldolla on sitä edes vähän, mutta Messillä ei yhtään”
Kuva: Getty Images
Benfican päävalmentaja Jorge Jesus puhui lehdistötilaisuudessa viime viikolla edesmenneestä Diego Maradonasta ja tuli samalla lytänneeksi tämän hetken ehkäpä parhaimman jalkapalloilijan Lionel Messin. Jesusin mielestä Messillä ei ole intohimoa jalkapalloa kohtaan.
Jesus ylisti Maradonaa ja korosti ennen kaikkea argentiinalaistaiturin intohimoista suhtautumista jalkapalloon.
– Maradona oli Pelén kanssa historian paras pelaaja. Maradona oli ehkä se suurin, ei vain siksi, että hän oli nero pelaajana, vaan myös hänen intohimonsa takia. Se teki eron.
– Hän oli maailman paras pelaaja, mutta hänellä oli valtava intohimo peliin. Hän syntyi jalkapalloilijaksi, hänellä oli kaikki. Hän ei ollut mikään tehtaan tuote. Hän vain syntyi sillä tavalla. Hänellä oli yksi rakkaus, ja se oli ainutlaatuinen kosketus palloon, Jesus puhui lehdistötilaisuudessa espanjalaisen Diario Sportin mukaan.
[readmore from=maradona-diego]
Ylistyssanojen jälkeen Jesus otti vertailukohteeksi nykypäivän parhaat pelaajat, Cristiano Ronaldon sekä Lionel Messin, joka osoitti kunnioitusta Maradonalle upealla tavalla viime viikonloppuna. Messi iski komean osuman ja esitteli sen jälkeen Barcelonan pelipaidan alta Newell’s Old Boysin pelipaitaa kaudelta 1993-1994. Maradona pelasi kyseisellä kaudella Newell’s Old Boysin riveissä.
Jesusin mielestä Messiltä puuttuu samanlainen intohimo jalkapalloon kuin mitä Maradonalla oli.
– Cristiano Ronaldolla on sitä (intohimoa) edes vähän, mutta Messillä ei ole yhtään. Hänellä (Messillä) ei ole minkäänlaista intohimoa. Messi on hieno pelaaja, mutta puhumme nyt elämästä, tunteesta ja intohimosta jalkapalloa kohtaan. Maradona oli tässä suhteessa aivan ylivoimainen verrattuna muihin, Jesus puhui.
LUE MYÖS:
- Pelaaja kieltäytyi osallistumasta Diego Maradonalle omistettuun hiljaiseen hetkeen ja käänsi tälle selkänsä – syyttää legendaa raiskaajaksi ja pedofiiliksi
- Zlatan Ibrahimovic latasi mielipiteensä tiskiin – tämän takia Diego Maradona on kaikkein paras: “Meidän täytyy muistaa hänet siitä”
- Näkökulma: Silloin jokainen meistä halusi olla Maradona
- Diego Maradonan kuolinsyy tarkentui – nähtiin viimeisen kerran elossa tiistai-iltana
- Katso: Muistatko? Diego Maradona teki jopa lämmittelystä taidetta – Ajaxin pelaaja toisti sen Maradonan kuoliniltana
LUE MYÖS:
- Juho Lähteenmäellä, 20, väkevä kausi – nyt Huuhkajiin: ”Mittaamaan omaa tasoa”
- Suomi jättisuosikkina San Marinon kaatoon – Huuhkajilta suorat sanat: ”Ei hirveästi kiinnosta, miltä se näyttää katsojan silmään”
- Huuhkajien Topi Keskinen todisti outoa tilannetta Tanskassa: ”Olihan se erikoinen setti”
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Hyvä työ kantaa hedelmää – Luis de la Fuentelle pitkä jatkosopimus Espanjan maajoukkueen kanssa
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Huuhkajien Oiva Jukkola kertoo ajastaan Kazakstanissa – yksi selvä ero Veikkausliigaan
- Haastattelu: Ilari Kangasniemi yrittää nyt sopeutua Leicesteriin
- Haastattelu: Ivan Piñol vaatii TPS:ltä lisää kunnianhimoa – tulevaisuus auki: ”Tämä on minulle ratkaiseva hetki”
- Tähtipelaaja Granit Xhaka kohun keskellä – syrjään maajoukkueesta
- Anssi Suhosella rikkonainen kausi Tanskassa: ”Olen jo tottunut”
- Täyskatastrofi! Bodø/Glimt häviää maalivahtinsa takia
- Mohamed Salah: Räjähtävä alku uudessa seurassa
- Huuhkajien pelaajat ennakoivat Kansojen liigaa – selvä tavoite: ”Kaikilla sama mielessä”
- Muutoksia Huuhkajiin – kaksi pelaajaa nousee joukkueeseen
- Celtic hävisi Glasgow’n paikallistaiston – Viljami Sinisalo vaikeuksissa