”Eihän se ihanteellinen tilanne ole” – Kansallinen Liiga on pääkaupunkiseudun taistelutanner

60 prosenttia. Niin suuri osuus on pääkaupunkiseudulla Kansallisen Liigan joukkueista kaudella 2021. Kolme helsinkiläistä, kaksi vantaalaista ja yksi espoolainen joukkue saavat seuraa Kuopion Palloseurasta, Jyväskylän Pallokerhosta, Tampereen Ilveksestä sekä mestarijoukkue Åland Unitedista.
SuomiFutis kysyi tiistaina Kansallisen Liigan etämediatilaisuudessa KuPS:n valmentaja Ollipekka Ojalalta, mitä mieltä hän on pääsarjan näinkin voimakkaasta alueellisesta keskittymisestä.
– Eihän se ihanteellinen tilanne ole, että liiga keskittyy niin paljon pääkaupunkiseudulle. – Me tietysti olemme tottuneet matkustamaan paljon, Ojala vastasi.
– Ollaan me siitä huolissamme, ja ollaan itse pyritty siihen reagoimaan tilanteeseen siten, että saataisiin nostettua tältä seudulta lisää pelaajia ylöspäin. Toivoisin, ettei sarja mene liian pääkaupunkiseutupainotteiseksi.
[readmore from=Kansallinen-Liiga]
Monet seurat ovat kiinnittäneet uusia pelaajia helsinkiläisen Mäkelänrinteen urheilulukion yhteistyöjoukkue HFA Märskystä, joka jalostaa useita maan lupaavimpia pelaajia kohti aikuisten sarjoja.
Pääkaupunkiseutukeskeisyys koskee tällä kaudella etenkin pääsarja Kansallista Liigaa, sillä jo Ykkösessä levinneisyyttä on aivan toisella tavalla. 12 joukkueen Ykkösessä on joukkueita seitsemästä eri maakunnasta, ja pääkaupunkiseudulta vain kaksi: vantaalainen VJS ja espoolainen EBK.
LUE MYÖS:
- Kansallisen liigan kausiennakko osa 1: Sarjan häntäpäässä kahden kerroksen väkeä
- Kansallisen liigan kausiennakko osa 2: Saako sarja uuden mestarin?
- Suoraa puhetta! – Kansallisen Liigan tähtipelaajalta radikaali ehdotus sarjan kehittämiseksi: ”Muiden homma selvittää”
- Sijoitusarvio: Näin käy Kansallisessa Liigassa – sarja saa uuden mestarin
- Pikkuhuuhkajien laitapuolustaja palaa ulkomailta Suomeen
- RMC: Entisen Arsenal-laiturin kipparoima seura tarjoaa Pierre-Emerick Aubameyangille vielä uuden kokemuksen?
- Eintracht Frankfurtin puheenjohtajaa epäillään perheineen huumausainerikoksesta
- Veikkausliigatulokkaalla kokemusta Ranskan pääsarjasta – kykenee täyttämään useamman tontin
- Kaksi jalkapalloilijaa kadonnut Turkin maanjäristyksessä
- CdS: Lazion keskikentän tähti haluaa uuden suunnan – pyrkii lähtöön ennen sopimuksen päättymistä
- The Times: Valioliiga syyttää Manchester Cityä lukuisista taloudellisista sääntörikkomuksista – suurin uhkakuva on sarjasta putoaminen
- Julian Nagelsmann ei usko väitteitä Kylian Mbappén vammasta: ”PSG voi leikitellä tämän tilanteen kanssa…”
- Katso: Serie A:ssa nähtiin hurja triplatorjunta – Paulo Dybala ja Tammy Abraham jäivät sanattomiksi
- Kreikan pääsarjassa sattuu ja tapahtuu – ottelu peruttiin mielenkiintoisesta syystä
- Lukuisat avainpelaajat loukkaantuneina – PSG joutumassa Mestarien liigan huippuotteluun ilman supertähtiään
- RMC: Entisen Arsenal-laiturin kipparoima seura tarjoaa Pierre-Emerick Aubameyangille vielä uuden kokemuksen?
- Pikkuhuuhkajien laitapuolustaja palaa ulkomailta Suomeen
- PSG-valmentaja toivoo Lionel Messille vapautta yhdestä tehtävästä: ”Pyydän joukkuetta pelaamaan Leolle”
- PSG-pomo kommentoi neuvotteluja Lionel Messin jatkosta
- Manuel Neuer haukkui Bayern-johdon – näin seura vastasi: ”Odotin häneltä erilaista käyttäytymistä”
- Zlatan Ibrahimovic sai pettyä – tavoite jää toteutumatta
- Joel Pohjanpalon maali aiheutti potkut Ballon d’Or -voittajalle
- Veikkausliigatulokkaalla kokemusta Ranskan pääsarjasta – kykenee täyttämään useamman tontin
- Bayern-pomo Oliver Kahn pettyi Manuel Neuerin kommentteihin: ”Ei edusta Bayernin arvoja”