Tässäko Zlatan Ibrahimovićin loistokkuuden syy? Joukkuekaveri paljasti tähtihyökkääjän hurjan vaatimustason
Kuva: Getty Images
AC Milanin edustusjoukkueeseen tällä kaudella noussut Lorenzo Colombo on paljastanut, kuinka vaativa Zlatan Ibrahimović on jokaisissa harjoituksissa.
19-vuotias italialaishyökkääjä pääsi syyskaudella nauttimaan Ibrahimovićin opeista milanolaisseurassa, mutta tammikuussa hänet lainattiin sarjaporrasta alemmas, Italian Serie B -joukkue Cremonesen riveihin.
Colombo pitää itseään onnekkaana, että hän pääsi näin nuorena ammentamaan oppia yhdeltä jalkapallohistorian parhaimmalta hyökkääjältä.
– On vaikea selittää sitä, kuinka onnekkaalta tunsin oloni harjoitellessani hänen kanssaan, Colombo kertoi Goalille.
– Ibrahimović on tehnyt jalkapallohistoriaa, joten pelaaminen hänen kanssaan samassa joukkueessa urasi alussa oli etuoikeus, jota harvoilla on ollut. Olin hyvin onnekas.
[readmore from=Ibrahimovic-Zlatan]
– Yritin ammentaa häneltä oppia niin paljon kuin pystyn ja toivon, että se auttaa minua tulevaisuudessa.
– Hän oli erittäin vaativa harjoituksissa ja vaatii kaikilta aina parasta. Jos joku teki virheen, hän antoi nuhteet välittömästi.
– Koen että se oli minulle erittäin hyödyllinen asia. Se pakotti nostamaan rimaa ja samalla myös pakotti nostamaan suoritustasoa.
39-vuotiaan Ibrahimovićin korkea vaatimustaso lienee ainakin osasyy siihen, miksi ruotsalaishyökkääjä on pelannut huipulla jo 20 vuoden ajan – ja vieläpä menestyksekkäästi.
LUE MYÖS:
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Kansojen liiga alkaa tänään! Tässä ovat kaikki lohkot
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Portugalin päävalmentajalta iso päätös Cristiano Ronaldon suhteen – ”Totta kai…”
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Entinen huipputoppari löysi seuran – iso apu keskikastin joukkueelle
- Nyt näyttää pahalta – Huuhkaja-kärki avaa tilannettaan
- Cristiano Ronaldo jatkaa yhä maajoukkueessa – puhui suoraan uransa lopusta
- Lehti: Suomalaisluotsi Skotlannin suurseuran tutkassa
- Christian Eriksen jättää Wolfsburgin – tässä syy
- PSG:n puolustaja oikeuden eteen – Kylian Mbappé saatetaan kutsua todistajaksi
- Entinen Ballon d’Or -voittaja ihmettelee nykyistä kampanjointia: ”Se on hassu palkinto”
- Tijjani Reijnders sanoi ääneen sen, mitä moni ei uskalla: Saudi-siirron syy oli raha
- Portugalin päävalmentajalta iso päätös Cristiano Ronaldon suhteen – ”Totta kai…”