Ruud van Nistelrooy on kertonut Hollannin pelaajille menneisyyden virheistä: ”Nyt se on kaikki tai ei mitään”
Kuva: Getty Images
Hollannin apuvalmentaja Ruud van Nistelrooy koki omalla pelaajaurallaan suuria voiton ja tappion hetkiä.
Van Nistelrooyn, 44, suurimmat saavutukset tulivat seurajoukkuepeleissä Hollannin, Englannin ja Espanjan liigamestaruuksien muodossa. Henkilökohtaisiakin pystejä maalitykin palkintokaapissa riittää. Maajoukkuetasolla van Nistelrooy ei kuitenkaan päässyt ikinä juhlimaan.
Hän pelasi Hollannin paidassa 70 A-maaottelua tehden niissä yhteensä 35 maalia. Van Nistelrooy esiintyi Hollannin kanssa kolmessa arvoturnauksessa; ensimmäisellä yrittämällä hän eteni joukkuekavereineen EM-välierään, mutta kaksi seuraavaa päättyivät pettymykseen, kun MM- ja EM-turnauksessa tuli lähtö ensimmäisellä pudotuspelikierroksella.
Tällä hetkellä Hollanti pelaa jälleen EM-kisoissa oltuaan sivussa kahdesta edellisestä arvoturnauksesta. Oranje kohtaa tänään, sunnuntaina, Tšekin kello 19.00 alkavassa neljännesvälierässä.
Van Nistelrooy on kertonut Hollannin apuvalmentajan roolissa pelaajille hänen karvaista turnausmuistoistaan, jotta he eivät toistaisi samoja virheitä.
– Puhuin siitä joukkueen kanssa, sanoi van Nistelrooy BBC:n mukaan.
– Siksi on tärkeää, ettei ohjaksia löysätä liikaa.
Hollanti oli yksi lohkovaiheen vakuuttavimmista joukkueista voittaen lohkonsa kolmella täydellä pistepotilla ja maalierolla 8-2. Van Nistelrooy muistutti, että menneillä tuloksilla ei ole mitään painoarvoa pudotuspeleissä.
– Lohkovaiheessa on varaa tehdä enemmn virheitä, siinä mielessä paine on erilainen.
– Pudotuspeleissä se on kaikki mitään. Se on henkisesti todella tärkeää.
LUE MYÖS:
- TOP 5: Tässä EM-kisojen lohkovaiheen vakuuttavimmat joukkueet
- ”Höyryjuna on taas tehnyt sen!” – Pienen saarivaltion amatööripelaaja nousi Hollannin EM-joukkueen avainhahmoksi
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Virallista: Valioliigan kriisiseura Tottenham julkisti uuden päävalmentajansa
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Veikkausliigaennakko 2026: FC Lahti tutussa komennossa kauteen