Entisten Manchester United -tähtien Inter Miami kuuden tappion putkessa MLS-jumbona: ”Asettaa minut paineen alle”
Kuva: Getty Images
David Beckhamin osin omistaman Inter Miamin taival Yhdysvaltojen MLS-liigassa ei ole ollut kovin ruusuinen. Vuonna 2018 perustetun, kovalla tohinalla Itäiseen konferenssiin lähteneen joukkueen sijoitus on tällä hetkellä 14 – eli vihon viimeinen.
Floridalaiset hävisivät torstaina kotiottelunsa New England Revolutionille peräti 0-5. Tappio oli joukkueelle jo kuudes perättäinen.
Muun muassa Gonzalo Higuaínin ja Blaise Matuidin kaltaisia nimiä vilisevän joukkueen päävalmentaja Phil Neville tuntee paineet pikkuhiljaa suorastaan fyysisesti.
– Putkemme asettaa minut paineen alle. Tunnen kyllä omistajien tuen, mutta ongelma olen minä.
– En ole tuntenut itseäni näin pettyneeksi tänne saapumiseni jälkeen. Pelaajien on nyt katsottava tarkkaan peiliin, ja niin on myös minun. Lopulta on minun vastuullani saada joukkue pelaamaan paremmin, siinä asiassa ei ole tekosyille sijaa.
Lähde: BBC
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Turkin maajoukkuepeluri jättää Dortmundin tammikuussa
- Virallista: Robin Lod vaihtaa seuraa MLS:ssä
- Veikkausliigassa säväyttänyt Manasse Kusu löysi uuden seuran
- SJK:n pelaajat mukana Afrikan mestaruusturnauksessa – pääsivät kentälle avauskierroksella
- Virallista: KuPS hankki Pikkuhuuhkajista tutun pelaajan
- FotbollDirekt: Manasse Kusu neuvottelee lainasiirrosta Superettaniin
- The Athletic: Valioliigan halutuin tähti vaihtamassa seuraa tammikuussa
- Ilvekselle tärkeitä sopimuksia
- Serie A:sta rävähti karu tiedote: liiga perui suunnitelman, joka olisi voinut mullistaa sarjaohjelman
- Ongelmia paratiisissa? Ousmane Dembélén ja Luis Enriquen välillä kipunoi – tässä syy