Lähde: Jättiseuran valmentaja raivoissaan pelaajilleen – kuusi pelaajaa täydellisessä epäsuosiossa
Kuva: Getty Images
Torinolaisjätti Juventus on tuloksellisen kriisin partaalla. Yksi suurimpia mestarikandidaatteja on putoamassa kärkitaistelusta ulos jo alkukaudesta. Torinolaisilla on alla kaksi tappiota, kun Sassuolo ja viimeisimpänä Hellas Verona veivät pidemmän korren.
Valmentaja Massimiliano Allegri valitteli jo aiemmin Juventuksen heittäneen viidessä päivässä puolentoista kuukauden työn roskiin.
Kokenut menestysvalmentaja on Tuttosportin mukaan antanut pelaajiensa kuulla kunniansa edellistappion jälkeen.
Allegrin mukaan ryhmässä on urheilullisia ongelmia ja torinolaisten käskyttäjä haluaa keskittyä joukkueen kuntopohjan sekä itseluottamuksen parantamiseen.
La Gazzetta dello Sportin mukaan Allegri on raivoissaan varsinkin kuuden pelaajan esityksistä.
Listalla ovat lehden mukaan Adrien Rabiot, Rodrigo Bentancur, Dejan Kulusevski, Álvaro Morata, Moise Kean ja Arthur Melo. Valmentaja on lähteen mukaan äärimmäisen pettynyt kuusikon edesottamuksiin tällä kaudella.
Moratalta odotetaan ennen kaikkea tehoja paljon nähtyä enemmän, mutta Kulusevskin ja Keanin kohdalla Allegria hiertää pelaajien asenne.
Arthur ei ole pelannut kuin juuri edellisen Hellas Verona -kamppailun, mutta pääsi Allegrin mustalle listalle jo niillä näytöillä. Brasilialainen antoi harhasyötön, josta vastustaja iski maalin.
Juventuksen ovien on huhuttu käyvän myös ulospäin jo tammikuussa. Saa nähdä mitä tuleman pitää.
Allegrin epäsuosiossa oleva kuusikko pääsee yrittämään paluuta valmentajan suosioon tiistai-iltana Zenitiä vastaan.
Mestarien liigan kamppailu alkaa kello 22.00.
Jos alla oleva twiitti ei näy, klikkaa tästä.
Crisi e distacco record dalla vetta: 'I 6 sotto accusa di Allegri, ecco chi lo ha tradito' dlvr.it/SBgQ2W
LUE MYÖS:
🎁 Huipputarjous jatkuu: 10 euron kierrätysvapaa megakierros Reactoonz-peliin – vain 1 eurolla!
- Peli: Reactoonz
- Vain uusille asiakkaille!
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
- Juuri nyt: Argentiinan jalkapalloliitto tukee Gianni Infantinoa
- Ilves oli helisemässä Konferenssiliigassa – silti Kroatiassa näkyy pelko ensi viikosta
- Inter-vahvistuksen röyhkeä esiintulo veti sanattomaksi – voi verrata Diego Maradonaan
- Teemu Pukki muisteli uransa käännekohtaa – ”Se oli uusi alku”
- Romelu Lukaku näytti vihreää valoa suurseuralle – onko tässä tuleva kohde?
- Käsittämätön tilanne – purkupallo aiheutti kolarin jalkapallo-ottelussa
- Iso ero budjeteissa ei näkynyt – KuPS ja TPS tasasivat pisteet
- Lehti: Gianni Infantinolla oli salasuhde – Uefa maksoi naisen ulos järjestöstä
- Suru-uutinen: Lionel Messin isä on kuollut 68-vuotiaana
- Katso video: Roman Eremenko täräytti yhden kauden upeimmista maaleista
