Viime hetken pelastus! Afrikan mestaruusturnauksen ensikertalainen välttyi karmealta kohtalolta

Afrikan mestaruusturnauksessa pelataan tänään maanantaina kaksi neljännesvälieräottelua. Päivän jälkimmäisessä ottelussa kohtaavat kisaisäntä Kamerun ja Afrikan kisojen ensikertalainen Komorit.
Kamerunin ja Komorien välinen ottelu on noussut otsikoihin viime päivien aikana. Komorien ykkösvahti Salim Ben Boina loukkaantui alkulohkon päätösottelussa Ghanaa vastaan, ja viikonloppuna peräti 12 Komorien pelaajaa antoi positiivisen koronatestinäytteen. Näiden pelaajien joukkoon kuuluivat joukkueen kakkos- ja kolmosvahti, Moyadh Ousseini ja Ali Ahamada, jonka vuoksi näytti pitkään siltä, että Komorit joutuu peluuttamaan kenttäpelaajaa maalissa ratkaisuottelussa.
Vielä ottelupäivän aattona Komorit ilmoitti, että he ovat valmistautuneet peluuttamaan kenttäpelaajaa maalissa. Harjoituksissa veräjänvartijana kävi kokeilemassa useampikin kenttäpelaaja, mutta päätöstä siitä, kuka heistä pelaa Kamerunia vastaan ei ollut vielä tuolloin tehty.
– Meillä on potentiaalisia maalivahteja, mutta emme vielä tarkalleen ottaen tiedä, kuka pelaa maalissa. Ja vaikka tietäisimme, emme kertoisi sitä, kertoi Komorien maalivahtivalmentaja Jean-Daniel Padovani.
– Jotkut ovat osoittaneet harjoituksissa pystyvänsä pelaamaan maalivahtina, mutta tilanne on outo, joten käymme läpi kaikki mahdolliset ratkaisut.
Karmea tilanne herätti lähinnä hilpeyttä Komorien leirissä.
– Nauramme tälle tilanteelle. Suhtaudumme asiaan mieluummin tällä tavoin. Se on hauskaa, Padovani lisää.
Vain tunteja ennen ottelua alkua selvisi, että Komorit pelastuu karmealta kohtalolta. Joukkueen kolmosvahti Ali Ahmada antoi negatiivisen koronatestinäytteen, jonka myötä hän on pelikelpoinen neljännesvälieräottelussa kisaisäntää vastaan.
Kamerunin ja Komorien välinen ottelu potkaistaan käyntiin tänä iltana kello 21:00. Ottelu näytetään suorana lähetyksenä V Sportin Jalkapallo-kanavalla sekä Elisa Viihde Viaplayn suoratoistopalvelussa.
Kierrätysvapaita ilmaiskierroksia tai 5 000 käteistä
- Tuohi – Turvallinen ja luotettava
- Ei kierrätystä!
- Voitot tilille minuutissa
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla