Arsenal-legenda paljasti: Tästä syystä hylkäsi Real Madridin tarjouksen – ”Kaikki sanoivat minua hulluksi”

Robert Pires kuuluu Arsenalin seuralegendoihin.
Keskikenttäpelaaja edusti Arsenalia vuodet 2000-06 ja pelasi seurassa 284 ottelua. Pires voitti Arsenalissa kahdesti Valioliigan mestaruuden ja kolmesti FA Cupin.
Ranskan A-maajoukkueessa maailmanmestariksi ja Euroopan mestariksi kruunattu Pires siirtyi Marseillesta Arsenaliin noin kymmenellä miljoonalla eurolla kesällä 2000.
Arsenal ei ollut tuolloin suinkaan ainoa Piresin kintereillä ollut seura. Pires paljasti L’Équipen haastattelussa, että olisi voinut siirtyä myös muihin suurseuroihin.
– Vuonna 2000 olin onnekas, kun sain valita Real Madridin, Juventuksen ja Arsenalin joukosta. Se oli hyvin vaikea päätös. Kaikki sanoivat minulle olevani hullu, kun en siirtynyt Real Madridiin. Lisäksi olin ottanut kuvan lehteen Real Madridin paidan kanssa EM-kisojen aikana. Kaikki tapahtui todella nopeasti, Pires muistelee.
Piresin mukaan Arsenalin silloinen päävalmentaja Arsène Wenger otti ohjakset käsiinsä ja vei itse siirron maaliin.
– Arsène soitti minulle ja muutti suunnitelmani. Hän lähetti yksityiskoneen hakemaan minut ja yhtäkkiä olin jo lääkärintarkastuksessa ja allekirjoittamassa sopimustani, Pires nauroi.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Puolan kapteeni joutui jättämään harjoitukset kesken Helsingin olympiastadionilla
- Doni Arifi nousi Pikkuhuuhkajien EM-ryhmään varalta – usko kantoi epävarmassa tilanteessa: ”Jumalan suunnitelma”
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Virallista: Lucas Bergström jättää Chelsean
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”