Leverkusenin pelissä mukana pitänyt Lukas Hradecky puuskahti sääntömuutoksesta: ”Se on vähän p*skaa”
Kuva: Getty Images
Lukas Hradeckyn kipparoima Bayer Leverkusen taipui torstaina niukasti maalein 2-3 Serie A:n kärkipään seuroihin kuuluvalle Atalantalle Bergamossa pelatussa Eurooppa-liigan ottelussa. Atalantan tehokaksikko oli ukrainalainen, Serie A:n helmikuun pelaajaksi valittu Ruslan Malinovskiy ja kolumbialainen, kaksi maalia tehnyt Luis Muriel. Kaksikko myös syötti toistensa maalit.
Atalanta oli ottelussa hallitsevampi osapuoli, ja Leverkusen saa kiittää suomalaismaalivahtiaan siitä, että ottelupari on edelleen elossa. Hradecky esitti ottelussa useita todella komeita ja tärkeitä torjuntoja.
Hradecky itse sanoi RTL:n haastattelussa Atalantan maalien syntyneen ”Leverkusenin helpoista pallonmenetyksistä”. Hän suhtautuu silti optimistisesti siihen, että Werkself onnistuu kaatamaan Atalantan ensi viikolla kotikentällään. Se kuitenkin suomalaista nyppii, ettei vierasmaalisääntö ole enää tällä kaudella voimassa.
– Se on vähän p*skaa. Meille kuitenkin riittää, että voitamme kotikentällä. Jo pelkästään se rohkaisee meitä, Hradecky totesi.
[readmore from=Hradecky-Lukas]
Leverkusenin valmentaja Gerardo Seoane jakoi pelin jälkeen avoimesti kiitosta huippupelin pelanneelle Hradeckylle.
– Kun olimme 1-3-tappiolla, meidän täytyy olla kiitollisia, että Lukas Hradecky teki joitain mahtavia torjuntoja ja esti useammat takaiskut. Ottelupari on auki ennen toista osaottelua, ja siitä tulee varmasti tiukka kamppailu, Seoane totesi.
Lähteet: Sportbuzzer ja Get Football News Germany
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Ranskassa kuohuu nuoren supertähden takia
- Glen Kamaran valmentaja saa sittenkin pitää työpaikkansa
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Maalitykki jättää VPS:n
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Huuhkajien luottomies päättää maajoukkueuransa
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Tanskalaisten käytös Parkenilla paljastaa synkän todellisuuden Helmarien tappion taustalla
- Glen Kamara ja Tuomas Ollila pääsivät kentälle Ligue 1:ssä!
- Djurgården pelaa valtavan pelin viikonloppuna – Honkavaara: ”Jos mietimme sijoitustamme sarjataulukossa…”
- Lucas Bergström debytoi Mallorcan tolppien välissä – piti heti nollapelin
- Veikkausliiga-seura tiputti sopimusuutisia
- Maalitykki jättää VPS:n
- Tässä on Juventuksen uusi päävalmentaja
- Virallista: FF Jaron uusi päävalmentaja selvillä – ”Haluan nähdä Jaron, jolla on lähtökohtaisesti hyökkäävä ajattelutapa”
- Haastattelu: Huuhkajiin tähtäävä Timo Stavitski juhlii Allsvenskanin mestaruutta – ”Tämä on mulle aivan upea juttu”
- Pelaako Lionel Messi MM-kisoissa? Nämä sanat herättävät huolta