AS Roma syytti vastustajan valmentajaa väkivallasta – toiselta osapuolelta täysin päinvastainen kertomus: ”Hän tarttui minua kaulasta”
Bodø/Glimt on kiistänyt AS Roman väitteet, joiden mukaan norjalaisseuran päävalmentaja Kjetil Knutsen olisi käynyt Giallorossin maalivahtivalmentajan Nuno Santosin kimppuun.
Joukkueet kohtasivat torstaina Konferenssiliigan puolivälierien avausosassa, jonka Bodø/Glimt vei nimiinsä maalein 2-1.
Ottelun jälkeen Roman kapteeni Lorenzo Pellegrini sanoi italialaismedialle, että Knutsen sanoi jotain Santosille ja kävi häneen käsiksi.
Bodø/Glimt on nyt julkaissut tiedotteen, jossa se kertoo tapahtumien edenneen täysin päinvastaisella tavalla. Norjalaisseuran mukaan Santos oli se, joka käyttäytyi väkivaltaisesti.
– Roman käytös ei ole vain fyysinen hyökkäys Kjetil Knutsenia kohtaan. Se on systemaattinen hyökkäys Glimtin arvoja vastaan, kommentoi seura Football Italian mukaan tiedotteessaan.
– Roma pommittaa mediaa valheilla piilottaakseen epäurheilijamaisen käytöksensä. Glimt tietää, että välikohtauksesta on olemassa video, jossa näkyy Roman edustajien hyökkäys Knutsenia kohtaan. Seura on nähnyt tämän videon. Vaadimme, että tämä UEFA:n omistama video tulee yleisön nähtäväksi.
– Roman maalivahtivalmnentaja rikkoi todistetusti pelisääntöjä asettumalla teknisen alueen ulkopuolelle, jossa hän jatkuvasti häiritsi Knutsenia sanallisesti ja eleillä.
– Glimt ilmoitti tästä neljännelle tuomarille ja UEFA:n delegaatille useaan otteeseen. Valituksiin ei kiinnitetty huomiota, ja Roman maalivahtivalmentaja sai jatkaa käytöstään esteettä.
Myös Knutsen kertoi Bodø/Glimtin tiedotteessa versionsa tapahtuneesta.
– Kaikki kulminoitui fyysiseen hyökkäykseen minua kohtaan pelaajatunnelissa.
– Yleensä vetäydyn tällaisista tilanteista. Tässä tapauksessa kimppuuni hyökättiin fyysisesti. Hän (Santos) tarttui minua kaulasta ja työnsi minut seinää vasten. On vain luonnollista, että jouduin puolustautumaan. Eilisessä ottelussa kokemallamme pelottelulla ei ole mitään sijaa jalkapallostadionilla.
Voita 1000€ lahjakortti ruokakauppaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin ruokakauppaan!
- Lukas Hradecky ylsi merkittävään saavutukseen Bundesliigassa
- Helmarien avainpelaaja sai huippusiirron Englannin Superliigaan
- AC Milan haluaa Feyenoordin ykköskärjen – valmis tarjoamaan lähes 40 miljoonaa euroa
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Adam Larsson löysi uuden seuran – ei jatka Suomessa
- Virallista: Manchester City -tähti siirtyy AC Milaniin
- Pikkuhuuhkajien keskikenttätähti upotti Ajaxin – katso video kaukolaukausmaalista
- Minnesota jätti vaatimattomat jäähyväiset Teemu Pukille suomeksi
- Belgian A-maajoukkueen uusi päävalmentaja selvillä
- Virallista: Teemu Pukki palaa HJK:hon
- Borussia Dortmund etsii uutta päävalmentajaa – tässä ykkösvaihtoehto
- Minnesota jätti vaatimattomat jäähyväiset Teemu Pukille suomeksi
- Ykkösen joukkueelle kova vahvistus – yli 120 Eredivisie-ottelun konkari siirtyy pelaajavalmentajaksi
- Veikkausliigasta tuttu maalitykki Adam Larsson löysi uuden seuran – ei jatka Suomessa
- Virallista: Manchester City -tähti siirtyy AC Milaniin
- Teemu Penninkangas lopettaa ammattilaisuransa
- Pikkuhuuhkajien keskikenttätähti upotti Ajaxin – katso video kaukolaukausmaalista
- Belgian A-maajoukkueen uusi päävalmentaja selvillä
- HJK myymässä hyökkääjänsä Ruotsiin
- AC Milan haluaa Feyenoordin ykköskärjen – valmis tarjoamaan lähes 40 miljoonaa euroa
- Virallista: Teemu Pukki palaa HJK:hon