Näkökulma: Salon supertähti, Palloliiton sekoilu ja derbyruuhka – tässä Kakkosen kauden 2022 suurimmat puheenaiheet
Kuva: Getty Images
Kakkosen kausi 2022 alkoi varaslähdöllä tiistaina, kun HJK:n ja Hongan reservijoukkueet ottivat yhteen kuuden maalin ottelussa (3-3-tasapeli). Kunnolla sesonki pyörähtää kuitenkin käyntiin tänä viikonloppuna, kun sarjassa pelataan seitsemän ottelua.
Käymme tässä jutussa läpi Kakkosen kauden suurimpia puheenaiheita.
Palloliiton sekoilu johti parittomaan joukkuemäärään ja herätti salaliittoteoreetikot
Valitettavasti suomalaisessa jalkapalloilussa ei ole mitenkään tavatonta, että sarjakausien välissä joudutaan turvautumaan täydennysmenettelyihin sarjapaikkoja jaettaessa. Aivan liian monta seuraa on ajautunut konkurssiin tai joutunut luopumaan taloudellisista syistä sarjapaikastaan. Niin kävi myös kauden 2021 jälkeen. Tällä kertaa shokkiuutinen tuli 9. joulukuuta. Tuolloin vain vähän aiemmin Veikkausliigaan noususta pelannut Rovaniemen Palloseura ilmoitti, ettei sillä ole taloudellisia edellytyksiä pelata Ykkösessä kaudella 2021. RoPS:n tilalle Ykköseen nousi protokollan mukaisesti Kakkosen kauden 2021 paras sarjakakkonen PEPO. Kuitenkin myös Kakkosta piti täydentää, koska RoPS halusi jatkaa pelaamista Kakkosessa kakkosjoukkueensa RFA:n sarjapaikalla, eikä samasta seurasta voinut olla yhdessä sarjassa kahta joukkuetta. Ja tässä kohtaa Palloliitto hairahtui virheeseen. Vain muutamia päiviä RoPS:n vetäytymisilmoituksen jälkeen Palloliitto tarjosi täydennysmenettelyssä sarjapaikkaa C-lohkossa Kakkosesta pudonneelle GBK:lle. Kokkolalaisseura ilmoittikin nopeasti ottavansa paikan vastaan.
SalPa satsaa
Salo on seitsemänneksi suurin Suomen kaupunki, jolla ei ole joukkuetta miesten jalkapalloilun kahdella korkeimmalla sarjatasolla. Monella suuremmalla on joukkue vähintään Ykkösessä viime vuosina ollutkin, mutta SalPa on nähty Ykkösessä viimeksi vuonna 2001. Nyt asian on tarkoitus muuttua. SalPa kuuluu sananmukaisesti Kakkosessa kalustoon. Se on pelannut Kakkosessa yhtäjaksoisesti vuodesta 2002 lähtien – pidempään kuin mikään toinen seura. Tavoitteen keulakuvaksi SalPa teki Suomen kolmannelle sarjatasolle järisyttävän kovan kiinnityksen, kun se ilmoitti joulukuun alussa, että MM-kisoissa, Mestarien liigassa ja viime vuosina myös HJK:ssa ja RoPS:ssa pelannut nigerialaispuolustaja Taye Taiwo pelaa tällä kaudella Salossa.
Derbyjä siellä, derbyjä täällä
Viime kaudella Kakkosessa oli viisi kaupunkia, joista sarjassa oli enemmän kuin yksi joukkue. Helsingistä, Tampereelta ja Oulusta kolme sekä Espoosta ja Jyväskylästä kaksi. Tällä kaudella määrä on kasvanut vielä yhdellä, kun myös Porista on sarjassa kaksi seuraa. A-lohkon neljän helsinkiläisseuran (B-lohkossa lisäksi HJK Klubi 04) ja B-lohkon kahden espoolaisen välillä saataneen varmasti hyviä mittelöitä aikaiseksi. Sama koskee sarjan kolmea tamperelaista ja kolmea oululaista seuraa. Kaikkein odotetuimmat pelit lienevät kuitenkin kahden porilaisen (MuSa ja Jazz) sekä kahden jyväskyläläisen (JJK ja FC Vaajakoski) jäsentenväliset. Näihin otteluihin on kaikki edellytykset saada komeita yleisömääriä paikalle. Tunnelma on tavannut näissä olla korkealla, ja siitä kannattaa nauttia nyt, sillä sekä Jyväskylässä että Porissa tähyillään varmasti kohti Ykköstä. JJK ja FCV saivat täksi kaudeksi seurakseen myös Komeetat, mutta sille voi povata vaikeaa kautta.
Mihin raja reservijoukkueille?
KuPS Akatemia, Honka Akatemia, HJK Klubi 04 ja Ilves/2. Siinä tämän kauden veikkausliigaseurojen reservijoukkueet Kakkosessa. SJK Akatemian vuoro on kokeilla vielä sarjaporrasta ylempänä Ykkösessä. Kakkonen on Suomessa merkitykseltään pitkälti kasvattajasarja. Moni sarjan organisaatioista ei tähyile yhtään nykyistä korkeammalle, ja jokunen suurempien kaupunkien takavuosien ylpeys hakee Kakkosesta lähinnä vauhtia. Organisaatioita, joita voisi edes hyvällä tahdolla pitää veikkausliigatasoisina vaikkapa viiden vuoden aikajänteellä, on vain muutama. Lähes kaikki joukkueet pyörivät ja pelaajat pelaavat amatööripohjalla. Onko siltikään järkevää, että Veikkausliigaseurojen kakkosjoukkueet voivat pelata jopa toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Ykkösessä? Niiden seurojen mielestä varmasti on, mutta entäpä suomalaisen jalkapalloilun kokonaisvaltaista kehitystä ajatellen? Jos SJK Akatemia ei olisi saanut viime vuonna nousta, voisi JJK pelata nyt Ykköstä. Hämeenlinnan Jalkapalloseuralta meni kaudella 2020 nousu sivu suun Klubi-04:n ja Ilveksen reservijoukkueen takana. Kaudella 2019 koko C-lohkon kärkinelikko oli Veikkausliigan ja Ykkösen reservijoukkueiden ja yhteistyöseurojen miehittämä. Kannatan aina urheilullisia nousu- ja putoamisperusteita kabinettipäätösten sijaan. Fakta on kuitenkin, että johonkin on raja vedettävä. Samasta organisaatiosta ei voi samassa sarjassa kahta joukkuetta pelata, joten Ykköseen nousevat reservijoukkueet pelaavat vain sarjapaikan säilyttämisestä eivätkä edes teoriassa Veikkausliigaan noususta. Mitään valmista toimintamallia maailmalta ei ole. Englannissa Valioliigaseurojen reservi-/juniorijoukkueille on oma liigansa. Serie A -seuroilla ei kakkosjoukkueita edes ole. Espanjassa reservijoukkueilla on osallistumisoikeus toiseksi korkeimmalle sarjatasolle, mutta Saksassa raja on vedetty 3. Bundesliigaan.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Katastrofi vältetty – lihavassa riidassa ollut Veikkausliiga tiedottaa sopimuksesta
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Uusi maa Fifan rankingin kärkeen – Huuhkajille nousua
- Veikkausliigaennakko 2026: AC Oulu nousee pohjamudista kärkikahinoihin
- Huuhkajien Arttu Hoskosesta harmittava tieto
- Oulussa valmistaudutaan historialliseen kauteen – Rasmus Karjalainen: ”Voimme luoda jotain pysyvää”
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”