Nöyryyttävä tappio ei johda potkuihin – Englannin jalkapalloliitto tukee kritisoitua valmentajaa: ”Jotain poikkeuksellista”
Kuva: Getty Images
Englannin A-maajoukkue koki melkoisen pettymyksen kesäkuun Nations Leaguen otteluissa.
Se ei voittanut neljästä ottelusta ainuttakaan. Kesäkuun maaottelut päättyivät todelliseen nöyryytykseen, kun Unkari voitti Englannin vieraskentällä tyylipuhtaasti 4-0.
Unkari-tappion jälkeen Englannin A-maajoukkueen päävalmentaja Gareth Southgate sai valtavasti kritiikkiä.
Englannin jalkapalloliitto luottaa kuitenkin Southgateen kuin muuriin. Englannin jalkapalloliiton puheenjohtaja Debbie Hewitt puhui Southgatesta englantilaislehdistölle.
– Luotamme Garethiin ja se on tärkeää. Se on todella tärkeää, kun lähestymme kaikista tärkeintä turnausta. Arvostan hänessä eniten kestävyyttä ja vastuunkantamista. Hän ei koskaan luovuta. Juuri sellaista odotan englantilaiselta valmentajalta.
– On hienoa työskennellä Garethin kaltaisen valmentajan kanssa, koska se, miten paljon hän haluaa oppia jatkuvasti uutta, on jotain poikkeuksellista. Tuloksellisesti katsottuna Gareth on menestynein Englannin A-maajoukkuevalmentaja 55 vuoteen, Hewitt muistutti.
Hewittin mukaan aiemmin Englannin maajoukkuepelaajat kinastelivat keskenään. Southgaten saavuttua kulttuuri on muuttunut.
– Ihmiset eivät näe sitä, millainen Gareth on joukkueen keskuudessa ja millaisen kulttuurin hän on luonut maajoukkueeseen. Ennen kuin Gareth tuli valmentajaksi, eivät pelaajat pukeneet maajoukkueen paitaa ylpeydellä päälleen. Silloin eri seurojen pelaajat riitelivät keskenään, kuten olemme lukeneet. Pelaajat eivät tulleet keskenään toimeen.
LUE MYÖS:
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Jalkapalloilija on kuollut Australian terrori-iskussa
- Lehtiväite: Venäjä järjestää omat ”MM-kisansa”
- Portugalilla todellinen yllätysässä hihassa MM-kisoihin?
- Eihän tässä voi muuta kuin nauraa: Lionel Messin tragikoominen kiertue Intiassa jatkui
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- Alisha Lehmannilta uusi aluevaltaus – sai ristiriitaisen vastaanoton
- Fanit halusivat nähdä Lionel Messin – stadionilla syttyi kaaos
- Fifa: Viisi miljoonaa lippupyyntöä MM-kisoihin – hinnat herättävät raivoa
- HJK kohtaa Manchester Cityn Helsingissä
- Liverpoolin Mohamed Salah -saagassa merkittävä käänne
- Onko tässä seuraava nettihitti? Fanit hurmaantuvat ilmaisesta jalkapallopelistä – Kokeile itse!
- Kamerun nimesi Afrikan-kisoihin kaksi kokoonpanoa – Mitä kummaa oikein tapahtuu?