Paris Saint-Germainin supertähdet Kylian Mbappé ja Neymar jäätävissä väleissä – seurajohto astuu väliin

Kuva: Getty Images
Paris Saint-Germainin kulisseissa on kuohunut jo hyvän aikaa, ja nyt supertähtien nokittelu on siirtynyt myös kentän puolelle. Seurajohto on nyt astumassa Kylian Mbappén ja Neymarin välisen kiistan selvittelijäksi.
L’Équipen mukaan seura on istuttamassa kaksikon saman pöydän ääreen valmentaja Christophe Galtierin ja Luís Camposin kanssa, ja selvittämässä tilannetta sisäisesti.
Lähtökohtana skismassa on joidenkin tietojen mukaan Kylian Mbappén seuralle esittämä, Neymaria koskeva myyntikehotus. Brasilialaisen mahdollisesta siirrosta on huhuttu kesällä, ja nyt julki tulleiden tietojen mukaan näiden puheiden taustalla olisi ollut 23-vuotiaan ranskalaisen toive.
Varsinaisten ongelmien sanotaan leimahtaneen siinä vaiheessa, kun tieto kehotuksesta kantautui Neymarin korviin. On toki syytä muistaa myös, että Mbappé on toistuvasti kiistänyt puheet, joiden mukaan hänen vaikutusvaltansa ulottuisi aina seurajohtoon saakka. Se, että kaksikon välillä on ongelmia, ei kuitenkaan liene enää epäselvää.
It's mainly because Mbappé asked the PSG hierarchy to sell Neymar, and Neymar found out about it.
(Source: @Romain_Molina)
However, he would not have objected to the Brazilian leaving PSG.
(Source: @lequipe)
LUE MYÖS:
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!
- Mestarien liiga -seuralta yllätysvärväys päävalmentajan paikalle
- Brasilia kopioimassa sivun Argentiinan pelikirjasta – haluaa välttää viime MM-kisojen kohtalon
- Ostopelaajilla MM-kisoihin: muukalaislegioonaa muistuttava maajoukkue on lähellä historiallista turnauspaikkaa
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Jacob Friis otti tuiman asenteen Ylen kysymykseen: ”En tee päätöksiä byrokraattisin perustein”
- Lähde: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Lionel Messi ohitti Zlatanin
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Jacob Friis otti tuiman asenteen Ylen kysymykseen: ”En tee päätöksiä byrokraattisin perustein”
- Zinédine Zidanen päivät valmentajana eivät ole ohitse
- Kommentti: Norjan esimerkki paljastaa Huuhkajien itsepetoksen
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Virallista: AS Monacon ruoriin tarttuu nuori sensaatiovalmentaja, jolla on vain yksi vuosi kokemusta