HJK pelaa valtavista rahamääristä Eurooppa-liigassa – näin paljon voi olla vielä tarjolla

HJK kohtaa myöhään torstai-iltana Ludogoretsin Bulgariassa Eurooppa-liigan lohkovaiheen neljännellä ottelukierroksella. Eurooppa-liiga on jo tuonut valtavia rahasummia HJK:lle, mutta menestyksestä riippuen isoja summia on yhä myös tarjolla.
HJK on tähän mennessä tienannut europeleistä football-coefficient-sivuston mukaan noin 4,6 miljoonaa euroa. Summaan sisältyvät lohkovaihepaikasta tulleet korvaukset sekä viime viikon tasapeli Ludogoretsia vastaan, joka oli arvoltaan noin 210 000 euroa.
4,6 miljoonan euron lisäksi HJK:lle on tulossa tuloja myös tv-oikeuksista niin kutsutun market poolin mukaisesti. Kyseinen summa ei vielä ole tarkalleen tiedossa, mutta HJK arvioi ennen Eurooppa-liigan lohkovaiheen alkamista, että summa voisi olla hieman yli 100 000 euroa.
HJK pelaa vielä jopa pääsystä Eurooppa-liigan pudotuspeleihin. Se vaatisi täydellistä onnistumista ja sitä kautta selviytymistä lohkon kahden parhaan joukkoon. Kolmas sija oikeuttaisi myös jatkopeleihin, tosin Konferenssiliigan puolella.
Käytännössä jatkoonpääsy vaatii joka tapauksessa voittoja. Yksittäiset voitot kasvattaisivat myös mukavasti palkintopottia, sillä jokainen yksittäinen voitto lohkovaiheessa tuo peräti 630 000 euroa.
Jatkoonpääsy olisi tietysti upea saavutus, tapahtuisipa se sitten Eurooppa-liigan tai Konferenssiliigan puolella. Eurooppa-liigassa selviytyminen ensimmäiselle pudotuspelikierrokselle tarkoittaisi 500 000 euron bonusta, minkä päälle tulisi vielä lohkon toisesta sijasta 550 000 euron palkintopotti.
Eurooppa-liigan lohkovoitosta tilille kilahtaa 1,1 miljoonaa euroa ja suora paikka neljännesvälieriin, mikä sekin tuo 1,2 miljoonaa euroa.
Jatkopaikka Konferenssiliigan pudotuspeleihin on ehkäpä HJK:n kannalta se realistisin tavoite. Sekin vaatii luultavasti vähintään yhtä voittoa. Paikka Konferenssiliigan ensimmäisellä pudotuspelikierroksella toisi noin 300 000 euroa.
HJK kertoi ennen lohkovaiheen alkua, että saamistaan bruttokorvauksista seura maksaa pelaajille ja joukkueen taustahenkilöille noin 25 prosenttia vapaaehtoisena kannustinbonuksena.
Taloudellisesti kulunut kausi on ollut HJK:lle jättimenestys, mutta edellä mainitut summat osoittavat, että paljon on myös vielä pelattavaa.
Ludogorets–HJK käynnistyy kello 22. Ottelua voi seurata Elisa Viihde Viaplaysta.
LUE MYÖS
TUOHIRULLASTA KIERRÄTYSVAPAITA ILMAISKIERROKSIA TAI JOPA 5000€
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Tuohet tilille minuutissa
- Suomalaisen mutkaton nettikasino
- Miika Koskela siirtymässä Toni Korkeakunnaksen alaisuuteen
- IF Gnistan teki peliliikkeitä siirtomarkkinoilla
- Djurgårdenin urheilujohtaja puhui Matias Siltasen tilanteesta: ”Jos se olisi hyvä vaihtoehto hänelle ja seuralle…”
- HJK putosi europeleistä – Miika Nuutinen: ”Esityksemme ei ollut missään nimessä huono”
- Virallista: Niko Hämäläinen ei jatka KuPSissa
- Richard Jensen jätti Aberdeenin – siirtyy Kreikkaan
- HJK:lle järkyttävä pettymys ja Ilvekselle kunnon selkäsauna
- Interin puolustuslinja saa kovan paluumuuttajan Hollannista
- KuPS saa tutun vieraan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Komento FC Hakassa vaihtuu: väliaikaisvalmentaja ehti olla pestissään kaksi päivää, toimitusjohtaja hyppää apuvalmentajaksi
- Francesco Tottin poika, 19, virallisti uransa lopettamisen
- Djurgårdenin urheilujohtaja puhui Matias Siltasen tilanteesta: ”Jos se olisi hyvä vaihtoehto hänelle ja seuralle…”
- IF Gnistan teki peliliikkeitä siirtomarkkinoilla
- Miika Koskela siirtymässä Toni Korkeakunnaksen alaisuuteen
- Interin puolustuslinja saa kovan paluumuuttajan Hollannista
- Virallista: Niko Hämäläinen ei jatka KuPSissa
- KuPS saa tutun vieraan Eurooppa-liigan karsinnoissa
- Näkökulma: Naisjalkapalloilun väheksyminen on inhimillistä
- Richard Jensen jätti Aberdeenin – siirtyy Kreikkaan
- HJK putosi europeleistä – Miika Nuutinen: ”Esityksemme ei ollut missään nimessä huono”