Roy Keane pettyi muun muassa Harry Kanen ja Gareth Balen ratkaisuun OneLove-nauhakohussa: ”Tämä oli suuri virhe”

Jalkapallon kattojärjestö FIFA on saanut valtavaa kritiikkiä viime päivinä kiellettyään MM-joukkueita käyttämästä seksuaalivähemmistöjä tukevaa OneLove-sateenkaarikapteeninnauhaa.
FIFA uhkasi antaa sitä käyttäville pelaajille keltaisen kortin.
Seitsemän MM-joukkuetta oli aluksi halukkaita käyttämään OneLove-kapteeninnauhaa ja valmiita maksamaan siitä koituvat taloudelliset sanktiot, mutta FIFA päätti uhata joukkueita urheilullisella rangaistuksella, eli keltaisilla korteilla. Joukkueet luopuivat ideastaan ja julkaisivat yhteisen tiedotteen, jossa he kertoivat olevansa jyrkästi pettyneitä FIFA:n toimintaan.
Englanti ja Wales kuuluivat maihin, jotka halusivat pelata OneLove-nauhojen kanssa, mutta päätyivät luopumaan ideasta. Se ei miellyttänyt Roy Keanea. Pelaajaurallaan 13 vuotta Manchester Unitedia edustanut Keane työskentelee MM-kisoissa ITV:n jalkapalloasiantuntijana.
– Pelaajat olisivat voineet käyttää OneLove-nauhoja. Oli rangaistus sitten mikä tahansa. Käytä niitä ensimmäisessä ottelussa ja ota siitä keltainen kortti, mutta olisit sen myötä lähettänyt viestin kaikille. Otat keltaisen kortin vastaan ja seuraavassa ottelussa pelaat normaalisti. Et laita OneLove-nauhaa toisessa ottelussa, koska et halua itsellesi pelikieltoa.
– Mutta tämä ratkaisu oli suuri virhe. Harry Kanen ja Gareth Balen olisi pitänyt pysyä päätöksessään ja tehdä se (pelata nauhojen kanssa). Ulkopuolelta tai jalkapalloliitoista tulevan paineen ei olisi pitänyt vaikuttaa. On oltava vakaumuksia. Jos uskot siihen, tee se, Keane totesi viitaten OneLove-nauhan sanomaan.
LUE MYÖS
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Ville Tikkanen arvioi Teemu Pukin ja Alex Ringin merkitystä HJK:lle – tämän muutoksen Miika Nuutinen toi päävalmentajana
- Cristiano Ronaldolta vahvistus seurauransa tulevaisuudesta: ”Mikään ei ole muuttunut”
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Haastattelu: Michael Reiziger haluaa johdattaa Hollannin Euroopan mestariksi – kehui Pikkuhuuhkajia
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla
- Luciano Spalletti lähdössä Italian peräsimestä: ”Minun on otettava vastuu”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Haastattelu: Niklas Pyyhtiä ei lähde EM-kisoihin nöyristelemään – paluu Bolognaan auki
- Cristiano Ronaldolta toivomus Lamine Yamalin hyvinvoinnin puolesta – ”Hänen täytyy saada olla rauhassa”
- Kommentti: Huomenna on ottelu, jota ei pitäisi pelata ollenkaan
- Hollantilainen toimittaja Ronald Koemanille: yhdelle Huuhkajien pelaajalle saatava Hollannin passi
- Puolan maajoukkueessa kuohuu! Robert Lewandowski kieltäytyy pelaamasta
- Hitti vai huti? AS Roma vaihtoi logoaan – soutaa valtavirtaa vastaan
- Lukas Hradecky täräytti asemastaan Bayer Leverkusenissa: ”Jos tulee ainutlaatuinen tarjous…”
- Portugali toista kertaa Nations Leaguen voittoon – Espanja kaatui pilkuilla
- Toni Koskela moitti Suomen puolustajia Ylellä: ”Mun mielestä ihan käsittämätöntä”
- Ennakkopaketti Nations Leaguen finaaliin Portugali-Espanja: Arvioidut avaukset, valmentajien kommentit, mistä näet pelin
- Ranska kaatoi Saksan Kylian Mbappén johdolla