Serbia sekoili pahemman kerran – MM-kisoissa kuuden maalin trilleri!
Kamerun ja Serbia pelasivat maanantaina 3-3-tasapelin miesten MM-kisojen toisessa lohko-ottelussaan.
Serbia oli lähellä maalintekoa jo 10. minuutilla, kun Aleksandar Mitrović harhautteli rangaistusalueella vasemman jalkansa vapaaksi ja tykitti tulisesti, mutta veto kimposi tolpasta takaisin peliin.
Viisi minuuttia myöhemmin Mitrovićilla oli vielä parempi sauma maalintekoon. Kamerunin puolustus yritti purkaa pallon pois rangaistusalueeltaan, mutta sähläsi pelivälineen serbihyökkääjälle, joka pääsi vetämään noin kymmenestä metristä, mutta kuti viuhui niukasti ohi.
Kun Serbialle ei maistunut, niin Kamerun iski 29. minuutilla. Nicolas N’Koulou ohjasi Pierre Kunden antaman kulmapotkun takatolpalle ja Jean-Charles Castelletto viimeisteli tyhjiin.
Pelattiin ensimmäisen jakson lisäaikaa, kun Serbia nousi tasoihin. Dušan Tadić roikutti pallon vapaapotkusta rangaistusalueelle ja Strahinja Pavlović puski tasalukemat taululle.
Vain pari minuuttia myöhemmin Serbia osui vielä kerran ennen taukoa. André-Frank Zambo Anguissa menetti pallon syvällä Kamerunin kenttäpuoliskolla Andrija Živkovićille, joka tarjoili pelivälineen Sergej Milinković-Savićille. Lazion tähtipelaaja asetteli pallon vasemmalle jalalleen ja ampui tarkan sijoituksen oikeaan alakulmaan.
Artikkeli jatkuu twiitin alla.
Toista jaksoa oli takana seitsemän minuuttia, kun Serbia syötteli Kamerunin kahville ja petasi maalin Mitrovićille. Kamerun menetti pallon sivurajaheitostaan ja Serbia hyökkäsi nopeasti vastaan. Parillakin Serbian pelaajalla oli jo vetopaikka, mutta joukkue namutteli avopaikan Mitrovićille, jonka tarvitsi vain siirtää peliväline tyhjään verkkoon.
Hetkeä myöhemmin nähtiin yksi turnauksen näyttävimmistä yksilömaaleista. Kamerunin hyökkääjä Vincent Aboubakar karkasi läpiajoon, jonka päätteeksi hän vippasi pallon korkeassa kaaressa yli Serbian maalivahdin Vanja Milinković-Savićin. Koko stadion vaikutti uskoneen, että maali hylätään, mutta videotarkistus paljasti, että Aboubakar ei ollutkaan paitsiossa.
Serbia järkyttyi takaiskusta siinä määrin, että se päästi toisen heti perään. Aboubakar pelattiin jälleen pitkällä syötöllä läpiajoon, mutta tällä kertaa hän tarjoili pallon Eric Maxim Choupo-Motingille, joka pääsi vetämään tyhjään maaliin.
Tuloksen myötä Kamerun jatkaa G-lohkossa kolmantena ja Serbia viimeisenä. Lohkon muut joukkueet Brasilia ja Sveitsi kohtaavat toisessa ottelussaan maanantaina kello 18.
Kaikki MM-kisoista TÄÄLTÄ!
| # | Joukkue | O | V | T | H | M | P |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Brasilia BRA | 3 | 2 | 0 | 1 | 3-1 | 6 |
| 2 | Sveitsi SUI | 3 | 2 | 0 | 1 | 4-3 | 6 |
| 3 | Kamerun CMR | 3 | 1 | 1 | 1 | 4-4 | 4 |
| 4 | Serbia SRB | 3 | 0 | 1 | 2 | 5-8 | 1 |
Qatarin MM-kisat ovat yksi MM-historian kiistanalaisimmista lopputurnauksista.
- Qatarin valinta MM-kisaisännäksi tapahtui laajamittaisen korruption myötä.
- 6 500 siirtotyöläistä on kuollut Qatarissa sen jälkeen, kun kisat on maalle myönnetty.
- Siirtotyöläisten työoloja on verrattu orjatyöhön.
- Homoseksuaalisuus on Qatarissa laissa kiellettyä, ja siitä voi saada vankeustuomion.
- Ylipäätään vähemmistöjen asema Qatarissa on todella huono.
- Alkoholin juominen ja humalassa oleminen julkisella paikalla ovat laissa kiellettyjä.
Lisätietoa aiheesta löydät täältä.
Vuoden kovin tarjous: 60 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta – vain 1 eurolla!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta Reactoonz 100 -peliin!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- U21 EM-karsinnat: San Marino-Suomi ennakko – lohkotilanne, joukkue ja tv-lähetys
- Tunteet kuumenevat Ranskassa – seura arvostelee PSG:n vaatimuksia
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Hurja hankinta: KuPS vahvistuu maalikuninkaalla
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- ESPN: Nyt jysähtää! Zinédine Zidane Ranskan päävalmentajaksi
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Samuli Miettinen A-maajoukkuekutsustaan: ”Olen pienestä pojasta asti tavoitellut tätä”
- Laulaja vastasi kritiikkiin Jorginhon perheen kohtelusta: ”Se tekee minut surulliseksi, jos tunsitte olonne epämukaviksi”
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Haastattelu: Ville Koski taistelee peliajasta La Ligassa
- Paluumuuttaja saapuu Huuhkajiin yli kolmen vuoden tauon jälkeen – ”Kilpailu on kovaa”
- Yksi maailman menestyneimmistä seuroista pysyvästi ulkona MM-kilpailuista
- Hurja hankinta: KuPS vahvistuu maalikuninkaalla
- ESPN: Nyt jysähtää! Zinédine Zidane Ranskan päävalmentajaksi
- Tutkimus: Veikkausliiga-seura on maailman edelläkävijä yhdellä osa-alueella
- Tilastopalvelulla naurettava käsitys Veikkausliigasta – tässä on Suomen ”paras” joukkue
- Huuhkajat palaa tositoimiin – näin näet Uusi-Seelanti-Suomi-ottelun suorana
- Samuli Miettinen A-maajoukkuekutsustaan: ”Olen pienestä pojasta asti tavoitellut tätä”
- Laulaja vastasi kritiikkiin Jorginhon perheen kohtelusta: ”Se tekee minut surulliseksi, jos tunsitte olonne epämukaviksi”
