Fabio Capello: Tiki-taka -jalkapallon aika on ohi – kertoi miksei niin kannata pelata
Espanjan MM-kisaurakka päättyi jo neljännesvälieriin, kun se hävisi rangaistuspotkukilpailussa Marokolle.
Torstaina Espanjan A-maajoukkueen peräsimestä poistuneen Luis Enriquen joukkue perusti pelinsä pitkiin pallonhallintajaksoihin, mutta ei lopulta kyennyt murtautumaan vastustajien linjojen väliin riittävän usein ja sitä myötä todelliset huippumaalintekopaikat jäivät vähiin.
Espanja syötti MM-kisoissa keskimäärin peräti 939 syöttöä ottelua kohden, joista valtaosa tuli vastustajan muodon ulkopuolella.
Legendaarinen italialaisvalmentaja Fabio Capello kertoi Il Messaggeron haastattelussa uskovansa tiki-taka -jalkapallon loppuneen viimeistään Qatarin MM-lopputurnaukseen.
– Tässä turnauksessa juhlistamme tiki-takan päättymistä. Espanja sanoo heipat valeysille. Kyseessä on tapa, joka voi toimita tietyissä tilanteissa ja joissain konteksteissa, mutta se ei voi muodostua pelisysteemiksi. Puhtaan keskushyökkääjän rooli on fundamentaalinen.
– Pallonhallinta ei ole tuottavaa, kun sitä ei tueta nopeudella. Pep Guardiolan jalkapallo on kehittynyt kymmenen vuoden takaisesta. Meidän on myös muistettava, että Leo Messi ja Andrés Iniesta olivat silloin parhaimmillaan ja kykenivät pelaamaan sillä tavalla, Capello viittasi Guardiolan Barcelonan ajan pelitapaan.
LUE MYÖS
VUODEN KOVIN TARJOUS! SAAT 1 EUROLLA 50 KIERRÄTYSVAPAATA ILMAISKIERROSTA
- Talleta 1€
- Saat heti 50 ilmaiskierrosta peliin Book of Dead!
- Ei kierrätysvaatimuksia!
- Ranskalaismedian tiedot: Glen Kamarasta uusi tarjous
- Huhut Matias Siltasen ympärillä kiihtyvät – näin seurapomo kommentoi ruotsalaismedialle: ”Se pitää paikkansa”
- Expressen: KuPS lähellä ulkomaalaispelaajan hankintaa
- HJK:n Viljamaa ottaa jättiaskeleen urallaan – siirto Juventukseen
- Kaikki jalkapallon miesten Suomen Cupista 2026
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- FM: Glen Kamara olisi halunnut siirtyä takaisin Englantiin
- Kiinan presidentti saattoi katsoa KuPSin ottelua
- Analyysi tuo esiin epämiellyttäviä totuuksia Leo Waltan siirtospekulaatioista
- Kuva Italian alasarjatuomarista levisi maailmalla – miehet ovat rynnänneet katsomoihin
- Juuri nyt: KuPSin Otto Ruoppi siirtyy Bundesliigaan
- Lähde: Huuhkajien keskikenttäpelaajaa on estetty siirtymästä Englantiin
- Karim Benzema suuttui ja meni lakkoon – seura yrittää korjata tilanteen
- Huuhkajien Ville Koski siirtyy Espanjan La Ligaan
- Mestarien liigan arvonta suoritettu – suurseuroja vastakkain heti
- Manchester Cityn akatemian kasvatti IFK Mariehamniin