”Painu v*ttuun!” – Fanien voimakas protesti tepsi, Ajax erotti päävalmentajansa
Hollannin hallitseva mestari Ajax on antanut potkut päävalmentajalleen Alfred Schreuderille amsterdamilaisseuran heikon vireen valossa.
Ajax, joka joutui vaihtamaan käskyttäjäänsä Erik ten Hagin siirryttyä Manchester Unitedin peräsimeen, on seitsemän ottelun voitottomassa putkessa ja makaa Eredivisiessä viidentenä.
Torstain ottelu Volendamia vastaan oli Ajaxin kuudes perättäinen tasapeli, jonka aikana hollantilaisjätin kannattajat osoittivat voimakkaasti mieltään Schreuderin erottamiseksi.
Artikkeli jatkuu upotuksen jälkeen.
Ajax vahvisti antaneensa Schreuderille potkut torstai-iltana 1–1-tasatuloksen jälkeen.
– Tämä on tuskallinen, mutta välttämätön päätös. Huolimatta kauden hyvästä alusta menetimme paljon turhia pisteitä. Myös itse jalkapallo oli epävarmaa, seurajohtaja Edwin van der Sar sanoi.
– Annoimme Alfredille aikaa ja luottamusta. Meille kävi kuitenkin selväksi, että hän ei pystynyt muuttamaan tilannetta.
– Huolimatta monista tehdyistä siirroista pidämme joukkuetta mestaruuteen sopivana. Menetimme paljon pisteitä viime viikkoina ja valitettavasti näimme, ettei joukkue edistynyt.
Ajax, joka putosi Schreuderin johdolla myös Mestarien liigasta lohkovaiheessa, kohtaa sunnuntaina Excelsiorin Hollannin pääsarjassa.
LUE MYÖS:
Vain Tuohen vanhoille asiakkaille: 1€ talletuksella 30 kierrätysvapaata ilmaiskierrosta!
- Talleta 1€
- Saat heti 30 ilmaiskierrosta!
- Tässä ne ovat! Kaikki MM-kisojen osallistujamaat selvillä
- Italian jalkapalloliiton puheenjohtaja Gennaro Gattuson asemasta kriisin keskellä: ”Pyysin häntä jäämään”
- Koskettava ilta – Lionel Messi ja Argentiina jättivät jäähyväiset
- Italia ei selviytynyt taaskaan MM-kisoihin – näin italialaismediassa reagoitiin
- Veikkausliigaennakko 2026: Jarkko Wissin SJK taistelee paikasta ylemmässä loppusarjassa
- Kolmas peräkkäinen fiasko – Gennaro Gattuso: ”Emme ansainneet tätä”
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Jättipaukku! Italia jälleen ulos MM-kisoista
- Harvinaisen raju ulostulo Veikkausliigalta – kauden alun uhataan olevan vaarassa
- Katastrofi uhkaa futiskautta: KTP:n ja Hakan ottelu joudutaan siirtämään
- Veikkausliigaennakko 2026: IF Gnistan lähtee jopa liian kunnianhimoisella tavoitteella kauteen
- KuPS vahvistuu uuden Veikkausliiga-kauden alla
- Upea maali! Pikkuhuuhkajille selvä voitto EM-karsinnoissa
- Veikkausliigaennakko 2026: VPS luottaa projektiinsa tälläkin kaudella
- Kylmät välit: Napoli uhkaa omaa pelaajaansa Romelu Lukakua kurinpidollisilla toimilla
- Haastattelu: Tuomas Koivisto selätti uransa vaikeimman kauden – ”En sano, että usko olisi alkanut loppumaan, mutta…”
- Fifan pomolta merkittävä kannanotto Iranista: ”Ei ole B-suunnitelmaa”

