Manuel Neuer on ollut saksalaismedian otsikoissa viimeisen viikon ajan.

Neuer haukkui saksalaismedian haastattelussa Bayern Münchenin seurajohdon. Bayern antoi hiljattain potkut Toni Tapalovicille. Tapalovic työskenteli yli 11 vuoden ajan Bayernin edustusjoukkueen maalivahtivalmentajana.

Saksalaismedian mukaan Tapalovic oli Neuerin läheisin ystävä edustusjoukkueessa. Lue Neuerin kommentit Tapalovicin potkuista täältä.

Bayernin seurajohdon jäsenet ovat vuorotellen kritisoineet Neuerin ulostuloa saksalaismediassa.

Tällä kertaa vuorossa oli Bayernin puheenjohtaja Herbert Heiner. Heiner pettyi siihen, ettei Neuer puhunut ajatuksistaan seuran kanssa.

– Seuran kannalta on ymmärtämätöntä ja surullista, että Neuer ei puhunut kanssamme, vaan meni puhumaan medialle. Olen ennemmin pettynyt kuin suuttunut, koska oletin Manuelin puhuvan ensiksi kanssamme tällaisista asioista. Neuer on huippupelaaja, ja ollut pitkään tässä seurassa. Olemme Bayern ja täällä konfliktit hoidetaan sisäisesti. Se vahvistaa lopulta seuraa.

LUE MYÖS