KuPSia odottaa europelien toisella kierroksella joko matka Färsaarille tai Pohjois-Irlantiin
Kuopion Palloseuran tuleva vastustaja Konferenssiliigan karsintojen toisella kierroksella on voittaja HB Tórshavnin ja Derry City FC:n välisestä otteluparista.
KuPS kohtaa kesän avausvastustajansa 27. heinäkuuta ja 3. elokuuta.
HB Tórshavn, myös nimeltään Havnar Bóltfelag, on tällä hetkellä toisena Färsaarten korkeimmalla sarjatasolla. Pohjoisirlantilainen Derry on vastaavassa tilanteessa Irlannin Valioliigassa.
HB Tórshavn on kohdannut suomalaisjoukkueen eurokentillä viimeksi kaudella 2019–20, kun se hävisi HJK:lle Mestarien liigan karsinnoissa. 1990-luvun puolella se taipui kaksiosaisissa ottelupareissa myös Hakalle ja VPS:lle. Derry ei ole vielä pelannut suomalaisia vastaan.
KuPSilla on otteluparissa kotietu, eli se aloittaa vieraissa, koska se pääsi suoraan karsinnan toiselle kierrokselle.
Keskiviikkona Sveitsin Nyonissa arvottiin myös, mitkä otteluparit pelataan Mestarien liigan toisella kierroksella. Jos HJK selviää sinne asti, se saa vastaansa norjalaisen Molden. Häviöllä se joutuisi pelaamaan Konferenssiliigan karsinnoissa joko Kosovon mestaria FC Ballkania tai Bulgarian mestaria PFC Ludogoretsia vastaan.
LUE MYÖS:
- Ilari Kangasniemi pääsi ensimmäistä kertaa Leicesterin avauskokoonpanoon
- Viljami Sinisalo jätettiin taas penkille – menettikö pelipaikkansa?
- Kap Verden MM-kapteeni on vapautettu raiskausepäilystä – naista syytetään väärästä ilmiannosta
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä
- Portugalin päävalmentaja vahvistaa: Cristiano Ronaldon lopettamisuutinen tuli puskista – kutsu olisi käynyt
- Virallista: Portugali valitsi uuden kapteenin
- Virallista: Monivuotinen luottopelaaja jättää IF Gnistanin
- Ilveksen puolustuslinja vahvistuu – Ykkösliigan topparilupaus siirtyy Tampereelle
- Ranskassa hulvaton temppu! Kun peli ei naurata, pannaan sirkusmusiikki soimaan
- Ilves tiedotti: Seitsemän pelaajaa jättää Ilveksen kauden 2026 jälkeen
- ”Aasian jalkapallohistorian pahin sulaminen” on käynnissä
- Virallista: Portugali valitsi uuden kapteenin
- Virallista: Monivuotinen luottopelaaja jättää IF Gnistanin
- KuPSin europelissä rikottiin ennätys
- Ilveksen puolustuslinja vahvistuu – Ykkösliigan topparilupaus siirtyy Tampereelle
- Viljami Sinisalo jätettiin taas penkille – menettikö pelipaikkansa?
- KuPSia lyödään Belgiassa kuin vierasta sikaa – ”Äärimmäisen heikko etenkin jalkapallotaitojensa puolesta”
- Entinen huippupelaaja on sitäkin parempi valmentaja – Filipe Luís teki historiaa AS Monacossa
- Suomalaisseuroille määrätty pistevähennyksiä
- Lukas Hradecky vei suomalaisten kohtaamisen eurokentillä