VG: Rosenborg lähettämässä Agon Sadikun lainalle
Norjan suurseura Rosenborg on lainaamassa Agon Sadikun maan toiseksi korkeimmalle sarjatasolle, kertoo norjalaislehti VG.
Sadiku pelaa loppukauden lainalla IK Startissa. Norjan toiseksi korkeimman sarjatason syyskausi käynnistyy viikonloppuna. Sarjassa pidettiin noin kuukauden mittainen kesätauko. Start on sarjassa kuudennella sijalla.
VG:n mukaan Sadiku liittyy Startin vahvuuteen perjantaina.
Sadiku, 20, siirtyi maalis-huhtikuun vaihteessa FC Hongasta Rosenborgiin tiettävästi noin 700 000 eurolla. Hyökkääjä on kuitenkin jäänyt Rosenborgissa olemattomalle vastuulle. Kymmenessä ottelussa peliaikaa on tullut vajaat 300 minuuttia. Sadiku on päässyt kahdesti Rosenborgin avauskokoonpanoon Norjan pääsarjassa.
Hyökkääjä viimeisteli viime kaudella Hongan paidassa runko- ja loppusarja mukaan luettuna 14 veikkausliigamaalia.
Santeri Väänänen on saanut mukavasti peliaikaa viime aikoina Rosenborgissa ja on noussut uuden valmentajan Svei Maalenin luottopelaajaksi.
Rosenborg eteni hiljattain Konferenssiliigan kolmannelle karsintakierrokselle voitettuaan pohjoisirlantilaisen Crusadersin.
LUE MYÖS:
- KuPS sai nimekkäät eurovastustajat – Miika Nuutinen: ”Pitää pystyä haastamaan jokaista”
- Gnistan ensimmäisenä Veikkausliigan uuteen leijonanluolaan – Jussi Leppälahti: ”Hurmosjoukkue vastassa”
- Gnistan ja KuPS jakoivat pisteet Oulunkylässä – Interillä mahdollisuus nousta sarjakärkeen
- Tässä se on! Ballon d’Or -ehdokkaiden lista vuoden parhaaksi miespelaajaksi nyt julki
- Kuka on vuoden nuori pelaaja? Tässä ovat ehdokkaat palkintoon
- Täyttä ylivoimaa – tässä ovat ehdokkaat parhaaksi valmentajaksi
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Suomen Cup 2026: Uutiset, tulokset, tv, voittajat
- Onko tässä maailman paras jalkapalloilija? – ”Pidän itseäni aina parhaana”
- Ousmane Dembélé nimesi kolme Ballon d’Or -ehdokastaan
- Raivokas ulostulo Gianni Infantinoa vastaan
- Haastattelu: Ulkomailta tarjouksia saanut Herman Sjögrell kertoi miksi siirtyi FC Interiin
- Italian MM-kultaikoni kesti työssään vain kolme peliä
- Kaikkien rakastama lajilegenda on roihahtanut uuteen liekkiin
- Mika Nurmela lähtee Palloliitosta
- Joel Pohjanpalo avasi liigakauden maalitilinsä – Palermo sarjakärjessä
- Nyt jysähti: MM-kisasensaatio Vozinha on ehdolla maailman parhaaksi maalivahdiksi
- Virallista: Arttu Hoskoselle seurasiirto