Brasilian jalkapalloliitto tuomitsee Dani Alvesin ja Robinhon hirviöteot – ”On häpeällistä, että pelaaja kykenee tällaiseen”
Brasilian jalkapalloliitto tuomitsee Dani Alvesin ja Robinhon järkyttävien tekojen jättämän tahran maan jalkapalloon. Molemmat maajoukkueen entiset tähdet on tuomittu tänä vuonna vankeusrangaistuksiin raiskauksesta.
Alves, 40, sai viime kuussa neljän- ja puolen vuoden mittaisen vankeustuomion barcelonalaisessa yökerhossa tapahtuneesta raiskauksesta joulukuussa 2022. Brasilialaisen asianajaja on pyytänyt entisen Barcelona-puolustajan vapauttamista, vedoten hänen kärsineen jo neljäsosan tuomiostaan tutkintavankeudessa.
Alvesin täytyisi vapautuakseen maksaa miljoonan euron takuunsa ja luovutettava samalla sekä Brasilian että Espanjan passinsa viranomaisille. Tämän lisäksi hänen pitäisi esiintyä oikeuden edessä viikoittain.
Robinho, 40, tuomittiin puolestaan yhdeksän vuoden vankeuteen Italiassa Milanossa vuonna 2013 tapahtuneesta joukkoraiskaustapauksesta aiemmin tällä viikolla.
Brasilian jalkapalloliiton puheenjohtaja Ednaldo Rodriguez tuomitsi molempien pelaajien teot.
– Tämä on yksi Brasilian jalkapallon pahimmista luvuista. On häpeällistä, että pelaaja kykenee tällaiseen perversioon uskoen, että hänen urheilusaavutuksensa suojelevat häntä minkäänlaiselta rangaistukselta, Rodrigues tuomitsi lausunnossaan.
– Nämä kaksi tapausta ovat pelaajia, jotka olivat tähtiä Brasilian maajoukkueessa. Tämä ei voi päättyä kahden tekijän tuomioon. On välttämätöntä, että näiden uhrien rohkeus inspiroi lisää naisia olla pysymättä hiljaa ja olemaan kasvoja näille barbarismeille.
LUE MYÖS!
- Pikkuhuuhkajien sankari: ”Voitetaan Espanja, aika sairasta!”
- KTP palaa Veikkausliigaan
- Suomi löi Espanjan!
- Norjassa kapinoidaan VAR:ia vastaan – suurseurat yhdistivät voimansa
- Kokoonpano julki! Pikkuhuuhkajat näillä miehillä Espanjan kaatoon
- The Athletic: Nyt jysähti! Manchester Cityn talousjupakasta tuli päätös
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Englannin kannattajat tekivät valintansa – vuoden pelaaja on jälleen sama nimi
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Virgil van Dijk suuttui Joshua Kimmichille – näin saksalaistähti vastasi
- Jürgen Kloppin Saksa notkahti lopussa – näin kävi muualla
- U21 EM-karsinnat: Suomi–Espanja – Pikkuhuuhkajien joukkue, lohkotilanne ja tv-lähetys
- Espanjan valmentaja ennen Pikkuhuuhkajat-ottelua: ”Emme voi käyttää nurmea tai kylmyyttä tekosyinä”
- Huuhkajissa tapahtui muutos – Joel Pohjanpalo: ”On siitä etua”
- Haastattelu: Otto Ruoppi taistelee peliajasta Bundesliigassa
- Pikkuhuuhkajille iso takaisku jättimäiseen Espanja-otteluun
- Minihuuhkajilta kova temppu – Ranska kaatui toistamiseen
- Harry Kane: Erikoinen ehdotus
- Vesa Vasarasta kiinnostunut skottiseura palkkasi uuden päävalmentajan
- Cristiano Ronaldolla on mielessään historiallinen rajapyykki: ”Aion saavuttaa sen”
