KuPS selvisi kahden maalin tappioasemasta ja punaisesta kortista Suomen Cupin finaaliin

KuPS voitti torstaina SJK:n miesten Suomen Cupin välierässä rangaistuspotkukilpailussa.
Seinäjokelaiset siirtyivät johtoon vajaan puolen tunnin kohdalla tuurin avittamana. SJK:n vapaapotku kimpoili KuPS:n pelaajien kautta Jaime Morenolle, joka reagoi nopeasti ja puski pallon maaliin.
Nicaraguan maajoukkuekärki oli asialla myös 42. minuutilla, kun kotijoukkue tuplasi johtonsa. Tuomas Kaukua riisti pallon keskikentällä ja syötti linjan taakse Morenolle, joka ujutti pelivälineen vasempaan alakulmaan.
KuPS kavensi tunnin paikkeilla. Saku Savolainen iski väliin isäntien harhasyöttöön ja pelasi pallon nopeasti Ousmane Diawaralle, joka latasi kuulan etunurkkaan.
Diawaran toilailu myöhemmin hankaloitti KuPS:n takaa-ajoa. Hyökkääjä otti lyhyen ajan sisällä kaksi keltaista korttia ja lähti punaisella suihkuun 81. minuutilla.
Pelattiin jo lisäajan lisäaikaa, kun kuopiolaiset nousivat tasoihin. Petteri Pennanen antoi ovelan syötön Clinton Antwille, joka harhautteli vasemman jalkansa vapaaksi ja tuikkasi pallon sisään.
Voittajaa ei saatu selville jatkoajalla, joten vuorossa oli rangaistuspotkukilpailu, jonka KuPS vei nimiinsä maalein 8-7.
KuPS kohtaa 21. syyskuuta Suomen Cupin loppuottelussa FC Interin, joka kaatoi omassa välierässään FC Hakan 2-1.
LUE MYÖS
Voita kisapaketti kahdelle jääkiekon MM-kisoihin!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa kisapaketin kahdelle jääkiekon MM-kisoihin Sveitsiin!
-
- Palkinto sisältää:
- otteluliput peliin Suomi-USA (18.5.)
- suorat lennot Helsinki-Zürich-Helsinki
- kahden yön majoituksen aamiaisineen
- lentokenttäkuljetukset
- Palkinto sisältää:
-
- Hälytyskellot soivat, kun Ruotsin syöksykierre jatkui maanantaina Kosovoa vastaan
- Uskomaton tarina: Helsinkiäkin pienempi maa MM-kisoihin!
- Mestarien liiga -seuralta yllätysvärväys päävalmentajan paikalle
- Brasilia kopioimassa sivun Argentiinan pelikirjasta – haluaa välttää viime MM-kisojen kohtalon
- Ostopelaajilla MM-kisoihin: muukalaislegioonaa muistuttava maajoukkue on lähellä historiallista turnauspaikkaa
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Lähde: Robert Lewandowski jättää Barcelonan
- Lionel Messi ohitti Zlatanin
- Hollantilaislegendalta koruton arvio Suomen tasosta: ”Jari Litmaselle kengät jalkaan”
- Jacob Friis otti tuiman asenteen Ylen kysymykseen: ”En tee päätöksiä byrokraattisin perustein”
- Zinédine Zidanen päivät valmentajana eivät ole ohitse
- Kommentti: Norjan esimerkki paljastaa Huuhkajien itsepetoksen
- Tilanne kehittymässä kiusalliseksi Euroopan MM-karsinnoissa: maajoukkueen täytyy hävitä haaveillakseen jatkosta
- Haastattelu: Otto Ruoppi haluaa KuPSille uuden kotistadionin – ”Tähän pitäisi oikeasti herätä”
- Taas varmistui MM-kisapaikka – lähes puolet maista selvillä
- Tuttosport: Italian suurseura suomalaislupauksen perässä