Teemu Pukki suhtautuu nöyrästi rooliinsa Huuhkajissa – HJK:n nuorille lupauksille kehuja: ”He ovat näyttäneet sen kentällä”
HELSINKI. Teemu Pukki on valmis Huuhkajissa mihin tahansa rooliin. HJK:hon palannut tähti kommentoi asemaansa A-maajoukkueessa mediatilaisuudessa keskiviikkona.
Pukki on Huuhkajien mukana, kun Suomi kohtaa MM-karsintojen kotiotteluissa Hollannin ja Puolan Helsingin Olympiastadionilla.
Pukin, 35, viime kausi Yhdysvalloissa MLS-seura Minnesota Unitedin riveissä oli hankala. 22 peliin syntyi vain neljä maalia ja loukkaantumisongelmat näkyivät negatiivisesti peliajassa.
Pukki kärsi kesällä 2024 polvivammasta ja oli kuukauden sivussa. Syksyllä puolestaan takareisi vaivasi loppukaudesta.
Pukki nauttii edelleen olostaan A-maajoukkueen matkassa ja on valmis ottamaan sen ruudun, jonka päävalmentaja Jacob Friis hänelle antaa. Ensimmäisissä MM-karsintaotteluissa maaliskuussa peliaikaa kertyi Maltan ja Liettuan vieraana vain 23 minuuttia.
Palermoa edustava Joel Pohjanpalo, 30, ja Puolassa Cracoviassa sopimuksensa päättänyt Benjamin Källman, 26, ovat saaneet vahvavireisinä hyökkääjinä Pukkia suuremman vastuun.
– On se vaihdosta tai avauksesta, niin sen minä otan. Viime vuosi oli henkilökohtaisesti vaikea, enkä pelannut. Tulin tänne (maajoukkueeseen) en niin hyvässä iskussa. Sitten Jolle (Pohjanpalo) ja Benjamin (Källman) ovat olleet hyvässä iskussa viime vuodet, Pukki kertoi keskiviikon tilaisuudessa suomalaismedian edessä.
– Ymmärrettävää, että he aloittavat, kun he pelaavat omissa seurajoukkueissaan ja tekevät toisaalta paljon maaleja.
Nuoren HJK-kaksikon esityksille kehuja
Pukki palasi Minnesotan jätettyään HJK:hon tammikuun lopussa. Kokenut tähti on aloittanut Veikkausliigan kauden 2025 viimeistelemällä 10 otteluun viisi maalia. Myös Liigacupissa osumia kertyi saman verran.
HJK on Veikkausliigan sarjataulukossa neljäntenä.
Verrattuna MLS:ään, Suomessa peli on Pukin mukaan huomattavasti taktisempaa.
– MLS:ssä mennään vähän kovempaa ehkä päästä päähän ja välillä taktiikat unohtuvat. Se on yksilösarja. Suomessa sitten on enemmän taktista ja käydään aika paljon puolustamista läpi. Se on vähän vaikeampaa murtaa niitä puolustuksia, Huuhkajat-hyökkääjä selitti sarjojen eroja.
Kahden nuoren HJK-pelaajan läpimurto edustusjoukkueessa on tehnyt Pukkiin vaikutuksen. Sekä keskikenttäpelaaja Pyry Mentu, 18, että oikea laitapuolustaja Kaius Simojoki, 19, ovat nauttineet säännöllisistä avausminuuteista Klubin paidassa.
Mentu on saanut 10 otteluun 668 minuuttia peliaikaa. Simojoki on kellottanut samaan pelimäärään vahvat 743 minuuttia.
– Molemmat ovat saaneet paljon vastuuta. Molemmat ovat näyttäneet myös ansainneensa sen paikan siellä pelikentällä. Kyllä se oli jo silloin talvella, kun tuli tänne ja näki ensimmäisiä kertoja, että kyllä heillä on potentiaalia. He ovat myös näyttäneet sen kentällä, Pukki vastasi SuomiFutiksen kysymykseen.
Suomi kohtaa Hollannin Helsingin Olympiastadionilla kesäkuun seitsemäs päivä lauantaina. Puola saapuu vieraaksi kolme päivää myöhemmin.
Joni Ahokas
X: @AhokasJoni
LUE MYÖS!
👉 Vuoden kovin tarjous: 1€ = 60 ilmaiskierrosta ilman kierrätystä!
- Talleta 1€
- Saat heti 60 ilmaiskierrosta!
- Ei kierrätysvaatimusta!
- Jani Honkavaara kertoi mielipiteensä derbyrekordistaan Djurgårdenissa: ”Turhauttavaa”
- Katso: Toni Koskelan Kalmar otti avausvoittonsa Allsvenskanissa – Anthony Olusanya iski voittomaalin
- Luka Modrić joutui leikkaukseen ennen MM-kisoja
- Hollantilaistähti sivuun MM-kisoista: ”Olen musertunut”
- Tekikö HJK valtavan virheen? IS:n asiantuntija: ”Ei herätä pienintäkään luottamusta”
- Haastattelu: Onni Helén taistelee peliajasta Norjassa – ”En ole alkanut liikaa stressaamaan”
- HJK-fanit yrittivät törkeää temppua Kuopiossa – poliisi puuttui asiaan
- KuPS ja HJK rokottivat toisiaan salamamaaleilla
- Karmiva tapaus – suurseuran stadionin uumenista löytyi ruumis
- Näin Jani Honkavaara lähtee Allsvenskan-kauden ensimmäiseen derbyyn: ”Olen saanut paljon neuvoja niiden suhteen”
- Tekikö HJK valtavan virheen? IS:n asiantuntija: ”Ei herätä pienintäkään luottamusta”
- Hollantilaistähti sivuun MM-kisoista: ”Olen musertunut”
- Haastattelu: Onni Helén taistelee peliajasta Norjassa – ”En ole alkanut liikaa stressaamaan”
- Luka Modrić joutui leikkaukseen ennen MM-kisoja
- HJK-fanit yrittivät törkeää temppua Kuopiossa – poliisi puuttui asiaan
- Karmiva tapaus – suurseuran stadionin uumenista löytyi ruumis
- HJK:sta tuttu Georgios Kanellopoulos voitti Kreikan cupin mestaruuden
- Suora nousu karkaamassa Joel Pohjanpalon ja Jesse Jorosen Palermolta
- Näin Jani Honkavaara lähtee Allsvenskan-kauden ensimmäiseen derbyyn: ”Olen saanut paljon neuvoja niiden suhteen”
- HJK:n Daniel O’Shaughnessy lopettaa uransa