EM-analyysi: Ennätysmäärä tappioita

Suomen A-maajoukkueen EM-karsintataival päättyi maalittomaan tasapeliin Unkarissa. SuomiFutis.com-sivusto analysoi tulevien päivien aikana pienessä juttusarjassa Huuhkajien karsintarupeamaa mitä erinäisimpien numeroiden kautta.
Sarjan ensimmäisessä osassa kävimme läpi maajoukkueen nuorennusleikkausta. Tällä kertaa vertaamme vuoden 2012 EM-karsintojen negatiivisia lukuja aiempien EM-karsintojen suomalaisnumeroihin – ja huomaamme päättyneissä karsinnoissa Huuhkajien tehtailleen uuden ikävän ennätyksen.
Taaksepäin on menty
Kymmenen karsintapeliä ja kuusi tappiota. Koskaan aiemmin ei hävittyjen otteluiden lukumäärä ole ollut näin suuri Suomen jalkapallomaajoukkueen EM-karsintahistoriassa. Päättyneet karsinnat olivat EM-tasolla kahdennettoista, joten vertailumateriaalia löytyy.
Suunta on hälyyttävä – eritoten kun ottaa huomioon, että tasoerot eri maiden välillä olivat 1960-, 1970- ja 1980-luvuilla paljon isommat kuin nykyään. Suomi ei juuri päättyneissä EM-karsinnoissa kyennyt voittamaan yhtään lohkon ns. isompaa maata, mutta Moldovalta tuli sen sijaan takkiin.
Edellisissä vuoden 2008 EM-karsinnoissa Huuhkajat kokivat ainoastaan kaksi täydellistä pistemenetystä. Ja tuolloin pelattuja otteluja oli neljä enemmän kuin tällä kertaa! Taaksepäin on siis tulosten valossa menty ja roimasti.
Tappioprosentti lähihistorian korkein
//
Huuhkajien tuoreimman EM-karsinnan tappioprosentiksi muodostui tasan 60%. Heikompaan saavutukseen päädyttiin edellisen kerran vuoden 1988 EM-karsinnoissa, jolloin kuudesta ottelusta Suomi hävisi neljä ja sai siten tappiosaldoksi 66,67%.
Olemme listanneet oheiseen taulukkoon eri EM-karsintojen osalta Suomen A-maajoukkueen tappiosaldot.
Karsinta | Ottelut | Häviöt | Häviö% |
EM-karsinta 1968 | 6 | 4 | 66,67 |
EM-karsinta 1972 | 6 | 5 | 83,33 |
EM-karsinta 1976 | 6 | 5 | 83,33 |
EM-karsinta 1980 | 6 | 2 | 33,33 |
EM-karsinta 1984 | 6 | 5 | 83,33 |
EM-karsinta 1988 | 6 | 4 | 66,67 |
EM-karsinta 1992 | 8 | 3 | 37,50 |
EM-karsinta 1996 | 10 | 5 | 50,00 |
EM-karsinta 2000 | 8 | 4 | 50,00 |
EM-karsinta 2004 | 8 | 4 | 50,00 |
EM-karsinta 2008 | 14 | 2 | 14,29 |
EM-karsinta 2012 | 10 | 6 | 60,00 |
//
Voita joulumatka Berliiniin kahdelle – arvo 1896€!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa joulumatkan Berliiniin kahdelle!
- Palkinto sisältää mm. neljä yötä hotellissa aamiaisineen, lennot Helsinki-Berliini-Helsinki sekä jouluaaton ja joulupäivän illalliset.
- Oliver Antmanin Rangers pelaa surkeaa alkukautta – urheilutoimenjohtaja toppuutteli valmentajan potkuhuhuja
- Pikkuhuuhkajien valmennustiimistä poistunut Ramiro Muñoz löysi uuden työpaikan – siirtyy Kroatiaan
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Italopodcast: Lazio & Bologna avausvoittoihin – Moise Kean epäonninen ratkaisija
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Maajoukkuepodcast: “Nestemäisin” Suomen joukkue pitkään aikaan
- RMC: Huippusarjojen siirtoikkunat kiinni – Glen Kamaran odotetaan silti poistuvan Rennesistä
- AD: Diogo Tomasille etsittiin uutta seuraa – teki lopulta jatkosopimuksen ADO Den Haagin kanssa
- Haastattelu: Ryan Mahuta nauttii olostaan Tšekin pääsarjassa – ”Vaatimustasoeron huomasi tosi äkkiä”
- Joaquín Gómez sai potkut – pesti päättyi vain kahden virallisen ottelun jälkeen
- Ennakko harjoitusotteluun Norja-Suomi
- Virallista: Pyry Soiri jättää Athens Kallithean
- Werder Bremenin tarjous jäi liian pieneksi – Sparta Praha ei suostunut myymään Kaan Kairista
- Jari Litmanen tekee paluun – pelaa virallisen ottelun keskiviikkona!
- Veikkausliiga julkaisi mestaruus- ja karsintasarjan otteluohjelmat